Представници српских странака блокирали рад Представничког дома парламента, тврдећи да о тужби могу да одлучују само заједничке, а никако установе једног народа
Сарајево – На најаву лидера СДА Бакира Изетбеговића да ће бити покренута ревизија тужбе против Србије, представници политичких странака из Републике Српске у Представничком дому парламента БиХ одговорили су, као што су и најавили претходног дана, недоласком на седницу тог дома. Одлуком парламентараца из Федерације БиХ заседање је прекинуто јер је било бесмислено наставити без ентитске већине. Ново је заказано за 7. март.
Новонасталу ситуацију у Парламентарној скупштини БиХ, највишем законодавном телу те земље, многи виде као почетак једне врло озбиљне кризе власти у БиХ, коју је, како кажу, Изетбеговић и прижељкивао, с обзиром на то да је он много раније најавио да ће „ревизија тужбе изазвати највећу постдејтонску кризу”.
Одлуку да не дођу на седницу парламентарци из РС донели су након што њихове колеге Бошњаци (Хрвати су били уздржани) нису подржали предлог Младена Босића, заменика председавајућег Представничког дома, да се та седница пролонгира „док се не реши питање ревизије тужбе, то јест антиуставног деловања Бакира Изетбеговића”.
Председавајући Председништва БиХ Младен Иванић у среду је, након разговора у Сарајеву са представницима РС у заједничким институцијама БиХ, још једном упозорио да одлуку о евентуалном покретању ревизије тужбе против Србије „могу донети само БиХ институције, а никако паралелне институције које припадају само једном народу”.
Те институције, напоменуо је он, „угрожавају стабилност БиХ”, па је из тог разлога позвао Изетбеговића, али и све друге да „схвате да Устав БиХ каже да одлуку у име БиХ могу доносити само њене институције, а у случају ревизије само Председништво БиХ”.
Младен Босић из СДС-а оценио је да је доношење одлука у невладином организацијама БиХ „рушење Устава и паралелан рад мимо институција”, с чим се слаже и његова страначка колегиница Александра Пандуревић, која упозорава да мора бити решена уставна криза.
„Тај ко покушава да покрене захтев за ревизију тужбе може га окачити мачку о реп, јер није испуњен ниједан услов који би омогућио да дође до ревизије. Већи проблем је то што неко покушава да преузме улогу Председништва БиХ. Изетбеговић није председништво, ни парламент и морамо спречити појаву да се неко поставља изнад институција и изнад Устава”, истакла је она.
Након што је прекинуто заседање, председавајући Представничког дома Шефик Џаферовић је изјавио да је „бојкот посланика из РС антидејтонско деловање” и да је њихово понашање „у супротности с пословником дома”.
Одговарајући Џаферовићу, посланици из РС су приоритетно истицали да се не ради о бојкоту, нити о блокади институција, него о потпуно „легитимном захтеву” да прича о ревизији тужбе буде отворена у Председништву БиХ.
Сташа Кошарац, шеф Клуба посланика СНСД-а каже да посланици из РС само желе да штите Устав, јер је препозната Изетбеговићева намера да донесе одлуку ван институција БиХ.
„Он се бави ревизијом тужбе на ванинституционалан и неуставан начин. Јасна је позиција нас окупљених око базичних ставова институција РС да тражимо да се седница не одржи све дотле док се Изетбеговић не врати у институционално деловање и дословној примени устава”, каже Кошарац.
И Борислав Бојић (СДС), уз истицање да „мајоризација једног народа није добра за БиХ”, поручује да представници српског народа не траже ништа друго него враћање у уставне оквире.
„Бакир Изетбеговић не може Србима узети право које им припада и нећемо присуствовати седницама док се не испуне наши услови, а то је да се институције врате у уставни оквир”, навео је он. У Сарајеву ће у петак под покровитељством Бакира Изетбеговића, бити одржано саветовање о оправданости евентуалног поступка ревизије.
Медији из Федерације БиХ наводе да су на то саветовање, које организују Фондација „Правда за БиХ” и Институт за истраживање злочина против човечности и међународног права, позвани многобројни стручњаци из културног, јавног и политичког живота, те представници Исламске заједнице у БиХ.
Након завршетка саветовања Изетбеговић би, према сазнањима медија, „могао да саопшти коначну одлуку о покретању или одустајању од пресуде”.
Извор: Политика