Међународни научно-стручни форум ,,Западни Балкан о енергетској транзицији” одржан је у Привредној комори Србије 13. и 14. маја под покровитељством Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, Министарства енергетике и рударства Републике Србије, Института за нуклерна истраживања ,,Винча”, Привредне коморе Србије и компаније ,,Росатом”.

Скуп је отворила државна секретарка Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије др Марија Гњатовић, а учествовали су представници енергетских компанија, истраживачких института и органа власти земаља Западног Балкана, као и компанија ,,Росатом”.

Директор Института за нуклеарна истраживања „Винча“ Славко Димовић изразио је жељу за сарадњом са компанијом „Росатом“ зарад изградње нуклеарне електране.

“Ја бих волео да се ангажује руско државно предузеће ,Росатом које запошљава више од 400.000 људи и немам никакав проблем да кажем да је руска технологија најнапреднија везано за градњу нуклеарних електрана. Једино Русија има затворен нуклеарни горивни циклус и једина има способност и знање да експлоатише руду урана, да прави и обогаћује гориво, да изграђује нуклеарне реакторе и да даје кредитн аранжман”, објаснио је Димовић и додао да “Росатом” “даје кључ у руке”.

Компанија ,”Росатом” овом приликом је представила модерне нуклеарне технологије и понудила решење за јачање енергетске независности земље.

Директорка представништва државне корпорације ,”Росатом” у Србији Марија Деурић у оквиру Форума имала је излагање о савременим нуклеарним енергетским технологијама и њиховим предностима за развој нискоугљеничне производње.

“‘Росатом’ поздравља тежњу Србије да ојача енергетски систем земље и диверсификује енергетски биланс увођењем нуклеарне производње, која ће служити као поуздан, ефикасан и безугљенични извор енергије. Уверени смо да ће изградња нуклеарне електране омогућити стварање услова за дугорочни друштвено-економски просперитет земље и ојачати њену енергетску независност. Нуклеарна електрана ће такође помоћи у доприносу спровођењу климатске стратегије Србије, која предвиђа смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште за скоро 70% до 2050. године.,,Росатом” је спреман да понуди својим српским партнерима комплетан спектар решења: од нуклеарних електрана мале снаге базираних на реакторима РИТМ-200 до енергетских блокова велике снаге генерације 3+. Наше технологије су већ показале своју поузданост и ефикасност како у Русији, тако и на страним објектим”, рекла је Марија Деурић.

Пал Ковач, шеф кабинета Нуклеарне електране Пакш 1 у Мађарској, навео је рад ове нуклеарне електране као пример на који адекватно коришћена нуклеарна енергија може значајно допринети енергетској стабилности државе.

“Морамо отворено да комуницирамо са друштвом и са јавношћу, како бисмо им омогућили да схвате добробити нуклеарне енергије и прихвате било који облик њеног коришћења. Тек након тога ћемо моћи да говоримо о детаљима и техничким питањима”, рекао је Ковач.

Русија је започела “нову фазу” сарадње са Србијом у вези са потенцијалном изградњом нуклеарних електрана у земљи, прокоментарисао је руској агенцији Интерфакс генерални директор Росатома Алексеј Лихачов резултате недавне посете председника Србије Александра Вучића Русији.

“Од данас је нуклеарна енергија фактички унета у званичну агенду руско-српских односа”, рекао је Лихачов.

Извор: Танјуг, Н1