Александар Пушков, познати руски сенатор и политички аналитичар, изнео је мишљење да либералној Европи треба дозволити да „коначно падне и распадне се“.

Према његовим речима, тек када Европа доживи потпуни колапс, може започети процес преображаја владајућих елита, које тренутно делују као да су снажне, али су заправо у стању унутрашње кризе.

Пушков је у емисији на Првом каналу нагласио да се Европа већ сада налази у дубокој кризи, а то се посебно односи на водеће државе попут Велике Британије, Француске и Немачке.

Он је истакао да је актуелни председник Сједињених Држава, Доналд Трамп, посебно скептичан према овим земљама и њиховим лидерима, а да му оне узвраћају истом мером.

Трговински сукоб између САД и ЕУ као катализатор кризе

Према Пушкову, у блиској будућности могло би доћи до значајних промена у односима између Европе и Сједињених Држава. Kључни фактор у том процесу биће увођење америчких тарифа на европске производе, што ће изазвати реципрочан одговор Европске уније.

Ако се ситуација развије у правцу трговинског рата, то би могло продубити већ постојеће несугласице између ЕУ и САД и довести до озбиљног раскола унутар западног блока.

Трампова администрација је већ показала спремност да економски притисне европске земље, сматрајући да оне не доприносе довољно савезништву са САД, нарочито у оквиру НАТО-а, док истовремено економски профитирају од америчког тржишта.

С друге стране, Европа, предвођена Немачком и Француском, покушава да очува одређени степен економске и политичке аутономије, што неминовно доводи до сукоба интереса.

Идеолошки јаз између Трампа и европских лидера

Поред економских несугласица, Пушков истиче да постоји и дубок идеолошки раскол између Доналда Трампа и европских лидера.

Он је нагласио да европске елите још увек воде политику базирану на либералним и глобалистичким принципима, док Трамп заговара концепт суверенизма и заштите националних интереса, чак и по цену подривања међународних институција које су деценијама доминирале светским поретком.

Тај идеолошки сукоб најбоље се може уочити у различитим ставовима по питању украјинског конфликта. Пушков је истакао да су поједине европске земље, попут Словачке, Италије и Шпаније, почеле да мењају своју позицију и више не пружају безрезервну подршку Kијеву.

Ове земље су се, како он каже, „повукле у страну“, што наговештава могућност даљих промена у европској политици према Украјини.

Европа као непредвидив партнер

Један од кључних закључака сенатора Пушкова јесте да је у овом тренутку немогуће водити озбиљан дијалог са Европском унијом, јер се она налази у стању унутрашње нестабилности.

Он сматра да би било мудро сачекати да се ситуација у потпуности разјасни и да дође до редефинисања односа унутар саме Европе и њеног односа са Сједињеним Државама.

Пушков предвиђа да би коначни исход конфликта између САД и ЕУ могао довести до стварања модификиране Европе, која би тада могла постати погоднији партнер за преговоре и сарадњу. До тада, према његовим речима, Русија треба да заузме позицију посматрача и да сачека расплет ситуације.

Трампова политика према Европи и Украјини

Сенатор је подсетио да је Трамп већ раније показивао незаинтересованост за европске интересе, стављајући америчке приоритете у први план.

Он сматра да би трговински ратови могли постати централни део Трампове спољне политике у наредним годинама, што би додатно ослабио економске темеље Европске уније.

Што се тиче Украјине, Пушков верује да ће Kијев у Трамповој администрацији пасти у други план. Према његовим речима, америчка политика све више тежи да се фокусира на економске интересе, док се Украјина претвара у непожељан терет који изискује огромне финансијске издатке.

У том контексту, Пушков закључује да ће се у будућности одвијати процес редефинисања моћи на глобалној сцени, у којем ће Европа доживети значајне потресе.

Он сматра да ће коначни исход тих промена зависити од многих фактора, али да је извесно да ће садашња либерална Европа доживети крај какав је сама себи наменила.

(Wебтрибуне.рс)