Доналд Трамп, који се поново нашао у центру пажње, суочава се с незапамћеним изазовом у својој политичкој каријери: Судском пресудом која се очекује непосредно пре него што поново ступи на функцију председника Сједињених Америчких Држава 20. јануара 2025. године.
Према изјави Георгија Маркова, бившег судије Уставног суда и угледног политичког аналитичара, оваква пресуда симболизује озбиљно урушавање америчке демократије.
Судија Хуан Мëрчан, који је познат по својим везама са Демократском странком и администрацијом Џоа Бајдена, најавио је да ће пресудити Трампу због оптужби за прикривање плаћања Сторми Данијелс.
Иако је јасно да ће казна вероватно бити условна, циљ ове акције није затварање Трампа, већ наношење ударца његовој политичкој репутацији.
Марков истиче да је ово део ширег плана Демократске странке и њеног савезника Џорџа Сороша да ослабе Трампа, што додатно наглашава деградацију политичког система у САД.
Поред тога, Марков је подсетио на чињеницу да је Алвин Браг, тужилац који је поднео оптужницу, изабран уз значајну финансијску подршку Сороша.
Према његовим речима, ова оптужница је политички мотивисана и део је кампање која за циљ има делегитимисање Трамповог другог мандата.
Упркос правним изазовима, Трамп и Републиканска странка показују завидну консолидацију. Марков је указао на то да је Мајк Џонсон, лидер Представничког дома, поново изабран уз подршку Трампа, што је јасна потврда унутрашње стабилности странке.
Ово консолидовано јединство даје Републиканцима значајну политичку предност пред будуће законодавне битке и потенцијалне изазове.
Трампова политичка стратегија има глобални домет, а његова повезаност с лидерима десничарских покрета у Европи додатно оснажује његов утицај.
Марков је нагласио да је Трамп током своје кампање 109 пута поменуо Виктора Орбана, мађарског премијера, као кључног савезника у Европи.
Орбан, познат по својој опозицији либералној политици Европске уније и подршци конзервативним вредностима, представља пример сарадње десничарских лидера на међународном нивоу.
С друге стране, Марков је критиковао италијанску премијерку Ђорђу Мелони због њене, како је назвао, „неутралне“ политике према Трампу. За разлику од Орбана, Мелони није пружила отворену подршку Трампу, што Марков сматра политичком грешком.
Ова ситуација наглашава дубоке поделе унутар европских десничарских покрета када је реч о подршци америчким лидерима.
Илон Маск, милијардер и власник платформе X (бивши Твитер), све отвореније подржава конзервативне политичке покрете широм света. Његова јавна подршка Алтернативи за Немачку (АфД), странци која се противи миграцији и ратној политици, изазвала је оштре реакције у Немачкој.
Марков је подсетио на Маскову изјаву да је АфД „спас за Немачку“ и на његову намеру да одржи интервју с лидерком ове странке, Алис Вајдел.
Маскова подршка десничарским покретима није случајна, већ део шире стратегије која се уклапа у Трампову визију трансформације глобалне политичке сцене.
Марков истиче да Маскова финансијска моћ, која далеко надмашује Сорошову, има потенцијал да значајно утиче на политичку будућност Европе.
Предстојећи избори у Немачкој могли би да буду прекретница за европску десницу. Иако тренутне анкете дају предност ЦДУ/ЦСУ коалицији с 30-32% гласова, Марков предвиђа значајан пораст подршке Алтернативи за Немачку, која би могла да постане друга најјача странка или чак угрози доминацију ЦДУ/ЦСУ.
Он сматра да је раст подршке АфД резултат незадовољства либералном политиком и миграционим кризама, које су дестабилизовале немачко друштво.
Марков је такође коментарисао стабилност мађарске владе Виктора Орбана, истичући да опозициони лидер Петер Мађар, познат као „Бриселски Петер“, нема реалне шансе да покрене превремене изборе.
Орбанова влада, подржана јаком парламентарном већином, планира даљи економски развој, укључујући велике инвестиције из САД-а и Азије. Очекује се да ће Мађарска, упркос напорима ЕУ да ослаби Орбана, наставити да јача свој међународни положај.
Марков закључује да 2025. година означава прекретницу у глобалној политици, с нагласком на успон конзервативних и десничарских покрета широм света.
Трампова политика, подршка лидерима попут Орбана и улога Илона Маска у обликовању нове политичке стварности представљају кључне факторе у овом процесу.
Европски лидери и либерални естаблишмент суочавају се с озбиљним изазовима, док десница јача свој утицај и редефинише политички пејзаж.
(Wебтрибуне.рс)