Након недавног „излета“ руских ратних бродова у Јадранско море Медитеранске земље мораће да се привикну на руске ратне бродове на Средоземном мору и на њихова надметања с морнарицама чланица Северноатлантског пакта, каже адмирал Ђузепе Каво Драгоне (65), начелник италијанског Врховног штаба одбране, за Републику.
Руски ратни бродови су пловили дуж италијанске обале све до Анконе.
Драгоне каже да је адмирал Аурелио Де Каролис, чим су руски ратни бродови ушли у Јадранско море, мобилисао најближе јединице.
Фрегата Бергамини пратила је руски разарач „Адмирал Трибутс“, а фрегата „Марћеља“ крстарицу „Варјаг“. Стално су их надлетали морнарички авиони П72, па је стигла и фрегата „Либећо“.
Постсовјетска Русија држала је у Медитерану, каже Драгоне, све до 2015. године само један ратни брод.
– Затим су уз знатна улагања обновили сиријску луку Тартус, у којој су од 2017. добили концесију на пола века, претварајући је у важну базу. Прошле године у Медитерану било је десетак јединица. Кретале су се јужно од Кипра, где су лежишта нафте и гаса, и наравно где су биле вежбе НАТО. Сада, с обзиром на украјинску кризу, имају моћну поставу, са чак двадесет бродова – каже адмирал.
Он истиче да је Путин 31. јула „потписао документ у којем Медитеран назива стратешким подручјем“.
– Биће веома насртљиви на Блиском истоку и у Африци, где желе да створе базу у Судану. Покушаће поново да се покрену у Египту, Либији и Алжиру. Руска позорност више није само на источном Медитерану, већ и у средишњем. Због тога, након догађаја у Јадрану, наредио сам промену наше поморске сигурносне поставе. Операција „Сигурно море“ сада је постала „Сигурни Медитеран“ а наше патролирање се проширило не само на зоне најближе Италији: то је једини начин да се контролише ситуација – каже адмирал.
На Медитерану су, према његовим речима, „извори снабдевања Москве, јер је северна Африка подручје које Руси желе да дестабилизују и морамо се покренути да то спречимо. Од обалних држава до Сахела руска активност је позната и показаће се с већим интензитетом у надолазећим годинама.“
Драгоне има искуства још из хладног рата и тврди да је сада ситуација напетија.
– На Средоземљу је стално надметање. Нема више старе идеје мира. Прелази се са надметања у кризу, која прети прерастањем у сукоб – каже он.
Адмирал је подсетио да су се у априлу две руске подморнице приближиле НАТО флоти у Јонском мору, али су их италијанске фрегате уочиле од првог дана.
– Држали смо их у сонару десет дана, а онда је француска јединица заменила нашу. У подморницама чују наше сонаре који их „пингују“ и тако оцртавају: схватили су да не могу измакнути контроли, па су отишли.
Наглашава да никад није било несрећа и демантује да су Руси блокирали Отрант.
– Трговински промет ни у једном трену није био угрожен.
За руске потезе на Јадрану каже да је то „прилично рутинска активност“.
– Руси су патролирали, „испипавали“ поставу америчке флоте и процењивали како реагује. Био је ту шпијунски брод „Василиј Татишчев“, задужен за анализу радарских фреквенција. Пратили смо их и проучавали њихове потезе. То су ситуације у којима није јасно ко кога уходи.“Држимо се подаље како бисмо испитали радарске емисије, али често смо стизали и на неколико стотина метара. Послали смо и подморницу Лонгобардо, која је чувала то подручје. Опазивши да није оцртана сонаром, отишла је много ближе. Фотографије снимљене перископом показују колико је била близу руским јединицама – рекао је он.