Пад власти Башара ел Асада, који је до пре неколико дана био симбол отпора у Сирији, отворио је мноштво питања, како о стању сиријске војске, тако и о унутрашњим и спољним факторима који су довели до овог историјског преокрета.
Заменик Државне думе Русије и резервни генерал-потпуковник Андреј Гурулев изнео је оштро и директно мишљење о узроцима Асадовог пада, наглашавајући да је издаја у самим сиријским редовима била кључни фактор који је омогућио овај исход.
Позадина сукоба: Ескалација и пад Асадове власти
Ескалација у Сирији интензивирала се крајем новембра и почетком децембра 2024. године. Милитанти из Идлиба, предвођени радикалним снагама организације Хајат Тахрир ал-Шам (ХТС), покренули су офанзиву на Алепо, кључни град северне Сирије, који су заузели почетком децембра.
Убрзо су наставили напредовање према југу, освајајући Хаму, Хомс и на крају Дамаск. Дана 8. децембра, опозиција је ушла у престоницу, а председник Башар ел Асад био је приморан да напусти земљу, налазећи уточиште у Москви.
Сиријска војска: Kључни фактор или главни проблем?
Генерал Гурулев је у емисији „Недељом увече са Владимиром Соловјовом“ изјавио да је неуспех сиријске војске кључни разлог пропасти Асадове власти.
Он је изнео озбиљне оптужбе, тврдећи да сиријске снаге нису биле спремне, нити мотивисане да се боре за своју земљу, упркос томе што су биле адекватно опремљене захваљујући руској помоћи.
„Нико није хтео да се бори“ – истакао је Гурулев, наводећи да је руска војска обезбедила обуку, опрему и логистичку подршку, али да су сиријски војници показали потпуни недостатак воље да се суоче с непријатељем.
Унутрашња саботажа и страх од побуне – Гурулев је додао да је политичко руководство Сирије било више забринуто за потенцијалну побуну унутар сопствених редова него за спољне претње, што је додатно подстакло неспособност и деморализацију војске.
Издаја или немар?
Гурулев је отишао корак даље, оптужујући поједине елементе унутар сиријске власти и војске за отворену издају. Он је нагласио да, без подршке изнутра, опозиционе снаге не би биле у стању да спроведу тако успешну и брзу кампању.
„Постоји чиста завера“ – казао је Гурулев, имплицирајући да је део војног и политичког врха Сирије намерно омогућио пад Асадовог режима.
Kао пример, навео је одлуку власти да демонтирају бетонске баријере у Дамаску и укину ванредно стање, што је дало лажни осећај сигурности док су милитанти напредовали ка главном граду.
Kапитулација без борбе – Сиријска војска је, према Гурулеву, у кључним тренуцима одлучила да не пружи отпор, већ је једноставно потписала предају. Такав поступак, према речима генерала, није могао бити ништа друго до планирана саботажа.
Руска подршка: Недовољна без воље Сиријаца
Гурулев је истакао да је Русија учинила све што је могла како би помогла Сирији у борби против радикалних група.
Руска ваздушно-космичка снага пружила је кључну подршку из ваздуха, али без адекватне пешадијске акције сиријске војске, ти напори нису могли да донесу трајни успех.
„Ако они не желе да бране своју земљу, ко ће то учинити уместо њих?“ – запитао се Гурулев, указујући на основни проблем који је оптерећивао целокупну сиријску војску током трајања сукоба.
Шира геополитичка слика: Последице за Сирију и регион
Пад Асадове власти отвара бројна питања о будућности Сирије и ширег региона Блиског истока. Док опозиционе групе преузимају контролу над кључним територијама, њихова способност да обезбеде стабилност и избегну међусобне сукобе остаје под знаком питања.
Такође, судбина руских војних база у Хмејмиму и Тартусу, као и односи Москве са новим властима, постају централне теме у предстојећим преговорима.
Гурулев је у закључку свог обраћања позвао на искреност и отворено признање чињеница које су довеле до овог исхода. Према његовом мишљењу, само тако се могу извући поуке које ће омогућити да се избегну сличне ситуације у будућности.
(Wебтрибуне.рс)