Фамозни амерички ловац-бомбардер Ф-35 пете генерације, који бије лош глас због стотина критичних недостатака, поново је у жижи јавности након вести да ће САД испоручити Јапану 16 таквих авиона до краја идуће године.
Информацију да ће САД до краја ове године доставити Јапану десет авиона Ф-35 и још шест до краја 2019. потврдио је амерички потпредседник Мајк Пенс у Токију. Према његовим речима, САД ће на тај начин испунити обећања америчког лидера Доналда Трампа о убрзаној продаји војних технологија Јапану.
Како је раније саопштено, Јапан намерава да опреми своју авијацију са 42 борбена авиона до 2024. године, а претпоставља се да је то одговор на растуће војне активности Кине.
Руски војни експерт, пуковник у пензији Виктор Баранец каже да САД већ дуго намећу Ф-35 бројним земљама, упркос чињеници да ти авиони имају много недостатака.
„На пример, Ф-35 има врло непоуздану електронику. Пилоти који су летели на тим авионима буквално су се гушили због лошег функционисања система за контролу амбијенталних услова. Било је случајева када су пилоти одбијали да лете на Ф-35 све док конструктори не елиминишу недостатке. Али упркос томе Американци су веома заинтересовани да тај пројекат, на којем зарађују много новца, промовишу у Јапану. На исти начин, они су наметнули те авионе и другим земљама, као на пример Израелу и Норвешкој. Иначе, неколико земаља, које су раније наручиле по сто авиона Ф-35, у међувремену су затражиле да се измене услови уговора и смање испоруке. Генерално гледано, можемо рећи да су Американци ’надували‘ приче о Ф-35, који је, чак и према њиховом признању, далеко од савршенства“, каже Баранец за Спутњик.
Ф-35 замишљен је као свевременски вишенаменски борбени авион, намењен за нападе на копну, ваздушну обрану и надгледање. Међутим, цео вишегодишњи програм производње и тестирања доживео је велики број крахова и открио је на стотине недостатака.
Најскупљи и најпроблематичнији амерички војни пројекат у историји, за који се сматра да је Америку коштао око 1,5 билиона долара, непрестано је наилазио на нове проблеме, јер према речима америчких експерата „брзина којом су исправљани стари недостаци није држала корак с брзином којом су откривани нови“.
Многи сматрају да је читав пројекат права пропаст, јер је из буџета исисао огромна средства без икаквих резултата, док има и оних који га на сав глас хвале и позивају на стрпљење.
Пре само десетак година, процењивало се да ће се то америчко „чудо“ продавати по цени од 221 милион долара и то без мотора, али су због бројних фалинки Американци морали драстично да му смање цену, која сада варира од 83 до 108 милиона долара. Говори се да Вашингтон планира да до 2020. године спусти цену на 80 милиона долара.
Поређења ради, нови руски ловац пете генерације Су-57 коштаће 2,5 пута мање од америчког конкурента.
„Да би продали тај авион својим савезницима, Американци чак дампингују, снижавају цену, а раде то по принципу: ’Што купите већу партију — коштаће вас јефтиније‘. Неке земље на то пристају“, каже Баранец.
Стручњаци америчког Пројекта организације за државни надзор (ПОГО) су након истраге и провере докумената Пентагона закључили да америчка војска покушава да сакрије критичне недостатке пројекта Ф-35 који могу довести до обуставе серијске производње авиона.
Према извештају америчких стручњака који је објављен летос, Пентагон прикрива многе опасне недостатке тог борбеног авиона који су идентификовани током тестирања.
Уочено је 966 критичних недостатака, и то 111 „недостатака прве категорије“ и још 855 „друге категорије“.
„Недостаци прве категорије“ су они који угрожавају животе и здравље посаде или других особа, носе ризик од губитка авиона и слично, а „друге категорије“ су они који се односе на неисправност одређених елемената конструкције и авионских система.
Међу 19 критичних недостатака су неки који су намерно потцењени, као што су проблеми система за катапултирање или одређивање координата за лансирање ракета, што може да доведе до погрешних удара по својим јединицама.
Пентагон се нада да ће пројекат опстати захваљујући смањењу цене и да ће велика серијска производња почети што пре, а недостаци ће се решавати касније, када авиони буду испоручени или оперативни.
Руски експерти наводе да је „концептуално, Ф-35 одличан авион“, али да актуелна ситуација сведочи о озбиљним погрешним прорачунима које је направила компанија „Локид Мартин“ у почетној фази пројектовања. То је резултирало системским недостацима, чије би решавање трајало најмање неколико година и коштало на десетине милијарди долара.
Оливера Икодиновић