Да ли руски закони дозвољавају двојно држављанство и шта је заправо то? А два држављанства? Закон каже да се странац који тражи руско држављанство мора одрећи постојећег. Како онда објаснити да држављани Русије могу да имају два и више пасоша? Мислимо да смо нашли одговоре на сва ова питања.
Почетком септембра још једна страна светска звезда је изненадила све изјавом да жели руски пасош. Орнела Мути, чувена италијанска глумица руског порекла, тренутно учествује у међународном позоришном пројекту (балету са елементима опере) „Кристални дворац“ и тумачи лик царице Ане Ивановне. Једна од најлепших жена у историји филма већ има руску боравишну дозволу (такозвани вид на жительство, ВНЖ). Али како је могуће да она и друге популарне личности добију руско држављанство, а не одустану од постојећег? Или како неки руски држављани живе у земљи са два пасоша, руским и страним.
Двојно или два држављанства?
У званичним руским законима нема забране за двојно или два држављанства ако нисте државни функционер, запослен у органима реда или судија. Према члану 62 Устава РФ држављанин Русије може бити држављанин стране државе (или имати двојно држављанство) ако то не ускраћује његова права и слободе и не спречава га да испуњава обавезе које има као руски држављанин.
Треба нагласити да се појам „двојно држављанство“ у Русији (двойное гражданство) односи само на држављане Таџикистана, Белорусије, Казахстана и Киргистана јер постоје посебни билатерални споразуми за олакшано добијање руског држављанства, док за држављане осталог света важи појам „два држављанства“.
„Држављанин Русије има право на држављанство било које друге државе, али и обавезу да у року од 60 дана саопшти у Федералној миграционој служби да је стекао друго држављанство “, каже Владимир Старински из адвокатске канцеларије „Старински, Корчаго и партнери“. Ако то не уради, прети му казна од 500 до 1000 рубаља (6-12 евра) за краће закашњење или 200 000 рубаља (2 500 евра) за закашњење од 6 и више месеци.
„У поседовању другог пасоша готово да нема минуса“, каже Светослава, држављанка Русије и Бугарске која живи у Москви. „Од рођења сам руски држављани, а затим сам доказала бугарско порекло и добила бугарски пасош. Никад нисам имала проблем на граници, али 2014. сам за сваки случај саопштила одговорним руским органима да сам држављанка Бугарске. Једина потешкоћа је што морате да мислите када вам истиче рок не једног, већ два пасоша. Али чак и да нисам у могућности да путујем у Бугарску да бих променила пасош, то могу преко амбасаде.“
Ипак постоји једна непријатност, додаје Марија, Рускиња која се удала у Хрватској. „Русија и Хрватска немају споразум о ‘двојном држављанству’, што значи да ће мој син који је држављанин и једне и друге земље морати двапут да служи војску.“ Владимир Старински признаје да је то заиста тако.
Одрећи се или не?
Али све о чему смо досад говорили тиче се људи који су већ имали руски пасош. Каква је ситуација са странцима? Шта они могу, и која су њихова права? Руски закони налажу одрицање од постојећег држављанства. Тачније, тражи се писмено обећање да ће се лице које подноси захтев за руско држављанство одрећи постојећег држављанства у року од годину дана. Овај се захтев не односи само на држављане Белорусије, Казахстана, Киргистана, Таџикистана, оне који траже политички азил, оне који су дали велики допринос Русији (попут Жерара Депардјеа, Џефа Монсона и Стивена Сигала у новијој историји), ветерана Другог светског рата који су раније били држављани СССР-а и живели на територији Русије.
„Живео сам годинама у Русији као македонски држављанин са боравишном дозволом и нисам планирао да подносим захтев за руско држављанство“, каже Стојан. „Та потреба се појавила тек кад сам постао једини родитељ детета држављанина Русије. Тражио сам држављанство да би и моје дете преко мене имало више права у својој земљи. Рецимо, ја сам као странац имао потешкоће да га упишем у обданиште или школу. Обећао сам да ћу одустати од македонског држављанства у року од годину дана и добио руски пасош.“
Цака је у томе да кроз годину дана нико неће проверавати да ли сте испунили обећање. Стојан није успео да прође поступак одрицања од држављанства, јер се испоставило да је преко македонске амбасаде то немогуће. „У сваком случају, био сам спреман. Кроз три године бих могао да тражим да ми врате македонско држављанство, бар тако кажу македонски закони.“
Па и у руским законима нема речи о томе да је заиста потребно нешто више од те писмене изјаве да сте спремни да због руског одустанете од постојећег држављанства, потврђује Старински. „Зато је сасвим изводљиво да без било каквих проблема задржите оба“, каже он.
Ксенија Зубачова