Амбасадор Немачке у Београду Томас Шиб изјавио је да је бомбардовање Југославије 1999. године контроверзно питање, али да је реакција била потребна јер је требало спречити хуманитарну катастрофу и геноцид на Косову.
„Свестан сам да је то контроверзно питање и да није било одлуке Савета безбедности УН (о покретању војне акције). Али нека одлука је морала да буде донета, циљ је био избећи хуманитарну катастрофу, избећи геноцид“, рекао је Шиб за Радио-телевизију Војводине.
Шиб је казао да је бомбардовање „било веома тешко за Србију, али да не би требало заборавити да се није тек тако десило“.
„Проблем је био пронаћи решење за Косово, претходно су примењена сва дипломатска средства“, додао је немачки амбасадор.
Шиб је рекао да је од пресудног значаја да дијалог Београда и Приштине буде настављен, да је циљ тог процеса јасан, и да је то свеобухватна нормализација односа, преноси Н1.
„Сви су сагласни да проблем Косова мора да се реши, то би било на добробит и Србије и Косова и региона“, казао је Шиб.
На питање да ли би Немачка могла да ускрати подршку Србији на европском путу ако Београд не призна независност Косова, Шиб је рекао да је „то више од хипотетичког питања“ и да „не жели да буде толико песимистичан“.
„Надамо се да ће обе стране бити конструктивне, не могу преговори да буду завршени позитивно ако нема поверења и добре атмосфере. Апелујемо на обе стране да избегавају изјаве које могу да погоршају атмосферу и отежају постизање компромиса“, навео је немачки дипломата.