Домагој Маргетић, познат као сарадник Фрање Туђмана, оснивач Хрватске младежи и особа са две оптужнице Хашког трибунала због откривања заштићених сведока у суђењима против хрватских ратних злочинаца, поново је изазвао буру својим доласком у Србију.

Његова намера да на Андрићевом венцу представи истраживање о наводним операцијама прања новца председника Србије Александра Вучића преко мреже офшор компанија није прошла незапажено, него је завршено његовим наводним хапшењем.

Редакција Данаса, позната по свом антисрпском приступу, посебно када је потребно хрватске држављане ставити у форму жртве, одмах је покушала да ступи у контакт са Маргетићем. Уместо разговора, примили су СМС поруку која је потврдила да је ухапшен ноћу између 30. и 31. маја. У свом препознатљивом стилу, Данас је ово хапшење представио као неосновано.

Информација о хапшењу потврђена је и на његовом налогу на мрежи „X“, где је наведено да је Безбедносно-информативна агенција (БИА) покренула акцију лоцирања и хапшења. Према незваничним информацијама, Маргетић је пресретнут и приведен од стране људи у цивилу.

Међутим, право питање је да ли је Маргетић заиста очекивао да га безбедносне службе Србије неће привести или је управо то био део његовог перформанса? Његова прошлост и активности јасно указују да је свестан ризика и потенцијалних последица својих акција. С обзиром на његову историју, хапшење Маргетића није неуобичајено. Безбедносне службе Србије једноставно раде свој посао, штитећи националну безбедност.

Маргетић је био активни учесник протеста “Србија против насиља”, где је анти-српски наратив био нормална појава, што поставља питање – шта је један хрватски новинар радио на протестима организованим због трагично страдале деце у Рибникару?

Данас својим извештавањем ствара панику и покушава да прикаже хапшење Маргетића као неосновано. Да ли би медији попут Данаса више волели да усташе и хрватске службе раде шта хоће по Србији без икаквих последица? Да ли би волели да Србија не реагује на овакве провокације? Чини се да је циљ таквих извештавања стварање нестабилности и приказивање Србије као земље која гуши новинарске слободе, док је стварност далеко од тога.

Привођење Маргетића од стране БИА представља оправдано обављање дужности заштите националне безбедности. Свака држава има суверено право и обавезу да штити своје грађане и спречава активности које могу угрозити њену стабилност и суверенитет. Поставља се питање, шта би урадиле хрватске или службе било које друге државе уколико би се суочиле са страним држављанином који има сличне намере?

Васељенска