„Пошто је Трамп бизнисмен, скренућу му пажњу на анализу трошкова и бенефита косовске независности. Далеко је јефтинија варијаната за пореског обвезника у Америци да Косово остане у Србији. Косово не може само себе да издржава, оно ће да буде на терету америчких пореских обвезника, а то је нешто од чега се председнику Трампу диже коса на глави“.
Ово за Спутњик каже адвокат Андреја Комненовић, члан Републиканске партије који живи у Џорџији, у Атланти, где током председничке кампање треба да се сретне са америчким председником.
За Америку јефтиније да Косово остане у Србији
Он додаје да на ову карту треба да играју и политичари из Србије, који не треба да забораве да је Доналд Трамп човек који експлицитно излази у јавност као опозиција узалудном америчком трошењу пара на међународну помоћ.
Комненовић је сигуран да ће тренутне тензије одредити будућност САД. Каже да Трампова борба у овом нападу дубоке државе има бенефите и за Србију, јер је Балкан тренутно ван фокуса Клинтонових кадрова у Стејт Департменту који инсистирају на решењу косовског питања, који су под неком врстом аутопилота. Убеђен сам да српски политичари, више него албански и далеко више него амерички одређују судбину Косова, каже Комненовић.
„Снага српског „не“ или српског „да“ биће одлучујућа, што се тиче САД, питање Косова може да се одуговлачи још неко време, док год притисци не долазе из самих врхова ешалона америчке политике. Док год о томе не крене најексплицитније да прича шеф Стејт Департмента или председник Савета за националну безбедност, притисци везани за Косово неће бити толико велики“, каже.
Комненовић је у Београду завршио Правни факултет, а постдипломске студије политичких наука на Џорџтаун универзитету, још три године студирао је америчко право и сада има звање доктора.
Радио је у више канцеларија које су се бавиле међународним правом, али и у Кејто Институту у Вашингтону.
У републиканској партији активан је последњих 10 година, био је у тиму председничке кампање Њута Гингрича, а тренутно је активан у Трамповој кампањи у Џорџији.
Невиђени напади на председника САД
У Атланти, месту средишта борбе за грађанска права у САД, граду Мартина Лутера Кинга, демонстранти су прво демолирали зграду Си Ен Ен-а. Сузбила их је Национална гарда, па већ три вечери нема полицијског часа.
Андреја Комненовић уверен је да су немири комбинација деловања дубоке државе и одређених елемената на екстремној левици, а све са циљем да се пред новембарске избре максимално ослаби председник Трамп. Он је унео невероватне новине у америчкој политици, имун је на невероватне нападе, против њега се користе до сада невиђена средства, а сада трпи и велике притиске изнутра, што ви у Србији не видите у довољној мери, каже Комненовић.
„То су политичари из наше партије који га нападају, али они немају никакву подршку у бази. Основа републиканских активиста, бирача, регистрованих гласача, је чврсто уз председника Трампа. Међутим, неке угледне личности из ранијих администрација, попут председника Буша или сенатора из Јуте и бившег председничког кандидата Мита Ромнија, јавиле су се као опозиција Трампу, нападају га ниским ударцима, на основи која је више везана за његову личност, него за политику“, каже Комненовић.
Он је уверен да ће амерички председник успети да се избори са нападима, прво у свом окружењу, а онда и на великом бојном пољу – против инструмената дубоке државе, пре свега због начина на који комуницира са бирачима. Трамп ће решити ову кризу, јер постоји прилично велики фронт отпора према оваквом стању ствари, каже нам.
„Постоји јако велики отпор према америчком интервенционизму код базе гласача. То је нешто на чему инсистира елита, на чему обични Американци уопште не желе да губе своје време. Такође, постоји и изграђен фронт за очување америчког облика капитализма. Оно што многи називају неолиберализмом, нема везе с тим. Капитализам је мета напада, јер разни демократски елитистички кругови , нарочито по академским срединама покушавају Америку да промене, да од ње направе државу благостања какве постоје у Скандинавији и још неким европским земљама. Ту постоји јако велики отпор“, тврди наш саговорник.
Он додаје да је отпор паралелан оном на чијем је таласу Борис Џонсон изабран за премијера Велике Британије, јер је Америка у суштини конзервативна земља и да средиште отпора дубокој држави нису само гласачи Републиканске странке и религиозни људи, већ и независни гласачи на којима ће се ломити и ови избори.
Наш саговорник планира да се ускоро поново пресели у Вашингтон, како би политички био још ангажованији. Мисли да је његов пут најбољи начин да се побољшају односи са Американцима, јер, каже;
„Српски кокус у САД, то је лепа активност, али нема видљиве резултате, директни контакти са политичарима су најбоље решење да нас неко заиста чује“, каже Комненовић на крају разговора за Спутњик.