ИНФОРМАТИВНА служба Српске православне цркве (СПЦ) огласила се поводом напада на патријарха Порфирија због снимка који се појавио на друштвеним мрежама.
Поводом снимка са празничког ручка на дан Светог Василија Острошког, на коме се чује да патријарх током говора о родно осетљивом језику некога назива „јаднице“ и „беднице“, Информативна служба СПЦ навела је да он те изјаве није упутио свим женама, већ је „говорио у једнини и мислио на једног државног функционера“.
„Сасвим случајно је тај функционер функционерка, особа женског пола. Нема сумње да би патријарх исто говорио и да се којим случајем ради о функционеру, односно мушкарцу“, наведено је у саопштењу.
Из СПЦ су оценили да је разлог за ту „кампању“ то што је патријарх у васкршњој посланици говорио о „противуставним“ одредбама Закона о родној равноправности предложеним „под плаштом тобожње бриге, а заправо свесне и потпуне злоупотребе велике угрожености жена у српском, и не само српском друштву“.
„Патријарх, наравно, није навео ничије име, али су контекст, именице и придеви учинили да се актери сами препознају и јаве, као у дијалогу из серије која је још у предпродукцији, а који гласи: ‘Добар дан, добра жено! – Откуд ти знаш да сам ја добра“, саопштено је из СПЦ.
У саопштењу је оцењено да је повереница за равноправност Бранкица Јанковић током гостовања на телевизији покушала цркви да оспори право да се изјашњава о било ком друштвеном питању, па и „о наметању начина на који ће народ међусобно општити и озакоњењу обавезности родне, односно трансродне праксе од вртића па на даље“.
Подсетимо, повереница Јанковић је, између осталог, оглашавајући се преко Фејсбука, поручила:
– Дубоко су понижавајуће и узнемиравајуће речи које су се појавиле у јавном простору, којима се жене називају бедницама и јадницама, посебно јер их изговара патријарх СПЦ.
Информативна служба СПЦ оценила је да су се поред поверенице, у „огледалу истине“ и „патријарховим квалификацијама“, препознале и бивша министарка Зорана Михајловић и други.
„Сви они, знајући добро да Закон о родној равноправности нема везе са бригом за жене, са одбраном жена од насиља, нити са било каквим реалним правима и потребама жена, најбескрупулозније мењају тезе, тврдећи да патријарх говори о свим женама показујући нетрепељивост према њима“, додаје се у саопштењу.
Наводећи да патријарх не пропушта прилику да стане у заштиту жена, из СПЦ су у саопштењу навели као пример две његове беседе из октобра 2022. и априла 2023. године.
Додали су и да су патријарх и црква, у којој је више жена него мушкараца, у погледу конкретне бриге и помоћи женама „учине дневно онолико колико поменути нису урадили у својој целокупној и добро спонзорисаној функционерској каријери“.
„Црква већ деценијима, углавном далеко од дневне медијске пажње, угроженим женама пружа конкретну духовну и материјалну помоћ коју сигурно не добијају у канцеларијама поменутих. Ми их наравно нећемо злоупотребљавати и позивати да се огласе“, стоји у саопштењу.