Власти Молдавије грубо су се умијешале у духовни живот народа, спријечивши одлазак архиепископа Маркела у Израел поводом Благодатног огња, изјавио је за Спутњик начелник Руске духовне мисије у Јерусалиму, архимандрит Васијан (Змејев).

  • Жалимо што су молдавске власти одлучиле да не пусте владику Маркела у Свету земљу поводом Благодатног огња, грубо се умијешавши у духовни живот свог народа – поручио је архимандрит.

Јуче је ТВ „Канал 5“ објавио да је молдавски архиепископ приведен на аеродрому у Кишињеву и подвргнут детаљној провјери, због чега није успио да одлети у Израел.

Православна црква Молдавије је као аутономна црква дио Руске православне цркве. Она обједињује 70 одсто грађана Молдавије и Придњестровља. Због тога се међу западноевропским земљама оптужује да представља дио руског утицаја.

Епископ Маркел је у немилости молдавских власти због подршке РПЦ. Од 1992. постоји и неканонска Бесарабијска митрополија Румунске православне цркве којој припада око 20 одсто вјерника у Молдавији.

Та митрополија је раније износила тврдње да је Кишињевско-молдавска митрополија „окупациона структура Московске патријаршије са инфилтрираним агентима руских обавјештајних служби“.

У последње вријеме на аеродрому у Кишињеву често се дешавају вишечасовне провјере под надзором наоружаних полицајаца. Посебној провјери подлежу представници опозиционог блока „Побједа”, молдавске јавне личности које долазе из Русије након учешћа у различитим међународним форумима. Према мишљењу опозиције, таквим провјерама изложени су они који нису сагласни са дејствима молдавских власти.

На истом аеродрому 25. марта била је приведена и лидер Гагаузије Евгенија Гуцул којој је затим одређен 20-дневни притвор, који је након тога продужен на још 30 дана.

Митрополит Кишињевски и читаве Молдавије Владимир више пута је изражавао жаљење због тога што актуелне власти у земљи избjегавају дијалог са Православном црквом Молдавије.

Чудо силаска Благодатног огња дешава се уочи празника Васкрсења Христовог по јулијанском календару.

Након обреда силаска Благодатног огња, пламен се авионом преноси у друге православне заједнице у Грчкој, Русији, Украјини, Србији, Молдавији и Грузији.