Голоруки мештани два села на Космету у жестоком окршају с припадницима Кфора успели да ослободе ухапшеног Зорана Јанићевића и повредили 11 америчких војника
Голоруки Срби из села Севце и Јажинце 4. априла 2000. на окупираном Косову изашли су као победници у правој бици са до зуба наоружаним припадницима Кфора.
Сукоб је избио када су НАТО војници ухапсили ни кривог ни дужног Зорана Јанићевића из Севца. Његови сународници су се одмах дигли на ноге и поставили барикаде, прво у Севцу, а онда и на улазу у суседно Јажинце, а укидање блокаде условили су пуштањем ухапшеног који је одведен у америчку базу Бондстил код Урошевца.
– После информативног разговора војници америчко-пољског контигента Кфора, под нашим притиском, хеликоптером су довезли Јанићевића да би мештанима Севца рекао да ће у притвору остати 48 сати, колико налаже процедура. У том метежу и гужви група Српкиња је ослободила ухапшеног Србина, отевши га из руку припадника Кфора док је био везан лисицама – сведочи један од учесника овог догађаја.
Све се, каже, дешавало испред упаљеног хеликоптера, па су Американци из састава Кфора употребили сузавац, пустили псе на окупљене Србе и пуцали гуменим мецима на њих.
– Узвратили смо моткама и каменицама, а на војнике америчког Кфора пустили смо своје псе, шарпланинце. Јанићевић је успео да се ослободи и више није хапшен. Сукоб је трајао читавих 10 сати. Том приликом је повређено 16 Срба из Севца и 11 америчких војника. У блокади у селу Јажинце учествовали су локални Срби из свих села Сиринићке жупе – присећа се сведок.
Због опште цензуре на интернет небу, Националист можете пратити и на следећим мрежама:
Представници америчких снага су касније на конференцији за медије потврдили да је повређено 11 америчких војника, један пољски војник и један преводилац. Огласио се и Пентагон саопштењем да је десеторици америчких војника пружена помоћ у војној болници у кампу Бондстил код Урошевца, док је један војник с преломом руке пребачен на лечење у Немачку.
Дан касније, америчко министарство одбране, а повод је био тај сукоб, саопштило је да војници из састава америчких снага више неће учествовати у ванредним ситуацијама у покрајини изван свог сектора.
Фотографије овог окршаја направио је војник из пољског Кфора. Он је годинама касније, када је завршио своју мисију на Космету, дошао на место сукоба и сликао се с три подигнута прста. На тај начин је одао признање Србима на њиховој борби за опстанак на огњиштима и слободу 1999. и 2000.