Београд не може да буде задовољан динамиком отварања преговарачких процеса. “Србија жели отварање нових поглавља у приступним преговорима, али и јаснију ситуацију шта земље ЕУ виде као будућност Западног Балкана.
Ако им је то у реду хвала, ако није… исто хвала”, рекао је председник Србије Александар Вучић и покренуо тему: “Да ли Србија одустаје од ЕУ?”
Да је пут Србије ка ЕУ отежан довољно је јасно након поруке из Париза која још није дала зелено светло за одржавање Међувладине конференције са Србијом. Ипак, Србија и даље понавља да је на европском путу.
Председник Србије Александар Вучић састао се данас с делегацијом Европског парламента у којој су известилац Европског парламента за Србију Владимир Билчик и лидер Европске народне партије (ЕПП) Манфред Вебер.
Након тог састанка председник Вучић недвосмислено је рекао да је пут Србије ка ЕУ неупитан, али да Београд очекује јасне смернице и одреднице из Брисела.
Председник је истакао да ће Србија без обзира на одлуке ЕУ о отварању поглавља наставити са реформама, због себе, а не како је казао због Брисела.
– Ако им је то у реду хвала, ако није… исто хвала. Ми ћемо се рационално и прагматично понашати и гледати шта да урадимо за своју земљу – поручио је Вучић.
– За мене је важно да Србија наставља свој европски пут. Ми са ЕУ имамо трговинску размену у висини од 67 одсто. Имаћемо већи привредни раст од прогнозираног и очекујемо да он буде 3,9 или 4 одсто. Тиме би били једна од земаља у Европи са највећим растом. Истовремено смањујемо однос јавног дуга према БДП. Смањили смо број незапослености на испод 10 одсто, чиме се приближавамо земљама ЕУ. Вучић је указао да је компромисно решење за KиМ оно са чим имамо много проблема И не знамо како ће ствари тећи у будућности, али смо увек спремни да истражујемо. – објаснио је он.
Да Србија није задовољна јасно је истакла и председница Скупштине Србије Маја Гојковић.
Она је изразила наду да ће на крају председавања Финске Европским саветом доћи до отварања преговарачких поглавља.
Србија је према њеним речима спремна за отварање четири преговарачка поглавља и додала да не може бити задовољна динамиког њиховог отварања.
“Морам да кажем да је и поглавље 2 било спремно за отварање, нису морали да га прескоче. Њима то не би пуно значило, а нама би дало додатни подстрек. Поглавље 2 је слобода кретања радника”, рекла је Сузана Грубјешић из Центра за спољну политику.
Од четири поглавље се отвара једно и “то је порука да ћемо ићи спорије него што желимо”.
“Али са друге стране је и порука да процес није прекинут, да се процес наставља, макар и овако споро. То је ипак јако важно, наручито имајући у виду блокаду коју су доживеле Северна Македонија и Албанија”, рекла је Грубјешићева и додала да процес са Србијом није блокиран.