Посмртни остаци двојице највећих српских научника Михајла Пупина и Николе Тесле биће положени у Београду чим се добије сагласност Сједињених Америчких Држава за пренос Пупинових остатака.
- Засад су две идеје у оптицају. Да један поред другог буду у Алеји великана, а друга опција јесте она коју је Српска православна црква раније предлагала када су у питању остаци Николе Тесле. У том случају би и Пупин и Тесла добили места на платоу испред Храма Светог Саве – наводе извори Српског телеграфа.
Саговорници оцењују да посао на преносу Пупинових остатака тек предстоји.
- Прво треба да се добије дозвола да се тело пребаци. А потом би се одлучило на која од два поменута места би почивали – наводи упућени саговорници Српског телеграфа.
О преносу Пупинових посмртних остатака у Србију говорио је председник Александар Вучић, који је навео да никаква одлука о томе засад није донета, али да ће се у вези са тим озбиљно позабавити.
- То би била важна ствар за нас, надам се да ће амерички пријатељи изаћи у сусрет. Али да видимо детаље, па да доносимо одлуку о томе – рекао је Вучић.
Србија је, иначе, већ покренула иницијативу којом би се испунила Пупинова жеља да буде сахрањен у Србији. Наиме, Ивица Дачић, шеф српске дипломатије, у јуну је о овој теми разговарао са америчким амбасадором Ентонијем Годфријем.
Иначе, постоји заједничка иницијатива Србије и Америке да у Пупиновом родном Идвору никне меморијални центар. То би био још један мост повезивања две земље, слично комплексу у Прањанима, где је у суботу обележена 76. годишњица мисије „Халијард“, операције спасавања више од 500 америчких пилота.
Михајло Пупин (1858-1935)
- рођен у Идвору, у Банату
- четири деценије био професор на Колумбија универзитету
- за почасног конзула Краљевине Србије промовисан 1912.
- имао 34 патента
- за књигу „Од пашњака до научењака“ добио је Пулицерову награду
- био је пријатељ са америчким председником Вудром Вилсоном
- захваљујући том пријатељству, у Белој кући се 28. јула 1918. завијорила српска застава у знак захвалности српском народу и војсци за допринос у Првом светском рату
Никола Тесла (1856-1943)
- рођен у Смиљану, у Лици
- имао је кључну улогу у изградњи прве хидроцентрале на Нијагариним водопадима
- неколико пута номинован за Нобелову награду за физику, али је никада није добио
- аутор је више од 700 патената
- по Теслиној смрти FBI је наложио одузимање свих личних ствари које је имао
- сва Теслина имовина по налогу Едгара Хувера добила је етикету „веома поверљиво“ због природе Теслиних открића и патената
- његов пепео је пренесен у Београд јула 1957.
- урна је смештена у Музеј Николе Тесле