Иако је срамна Резолуција о Сребреници усвојена, јасно је да су идејни творци овог антисрпског замешатељства суштински доживели пораз, без обзира на то што су формално остварили (пирову) победу. Свега 84 гласа за од 193 чланице УН, представља 43 посто земаља чланица УН, док је на супротној страни (против, уздржани или одсутни) било њих 57 одсто. Видимо да и ако уважимо правило да глас Андоре, Албаније, Црне Горе и сличних једнако вреди као и глас Русије, Кине – опет имамо већину гласова који нису подржали срамотну резолуцију. Милош Вучевић

Фото: Screenshot Instagram/Ilustracija

За Резолуцију су гласале земље које су под политичким утицајем колективног Запада

Ствар је још више у нашу корист ако се сагледа које земље нису подржале Резолуцију, било да су експлицитно гласале против или да нису гласале за – Русија, Кина, Индија, Бразил, Аргентина, Нигерија, Мали, ДР Конго…Јасно је да је на страни Србије била већина светског становништва и територије, и то убедљива. За Резолуцију су гласале земље које су под политичким утицајем колективног Запада, и то углавном оне земље које су вазалне спрам Сједињених Америчких Држава, а број гласова за би био драстично мањи да они који су све ово осмислили нису преварно решили да упетљају Руанду, како би привукли к себи део афричког света, а на овој теми су поставили клопку и исламском света, који је очекивано, јако осетљив по питању Сребренице и сукоба у Босни и Херцеговини. Тако имамо ситуацију да су за ову Резолуцију гласале и Сједињене Америчке Државе и Иран, што је заиста веома редак случај да те две државе по неком питању могу да се сложе. У самом Ирану је било дисонантних тонова, јер су и у тој земљи свесни да је реч о подвали Запада и инструментализацији дешавања из Сребренице 1995. године, али су због свог савезништва са БиХ ипак легли на руду. Неколицина земаља које нису непријатељске према Србији под притисцима и сентиментом исламске солидарности је гласала за, а када би се гласало по питању Косова и Метохије или неком другом питању нама битном, не би гласали против нас. 

Немачка никако да научи лекције из историје

Чињеница је да добар део исламског света није подржао Резолуцију, иако су и те земље биле под стрховитим притиском поводом тога, како спољашњим тако и унутрашњим. Уједињени Арапски Емирати и Азербејџан нису гласали за. Када је реч о Еу и НАТО земљама, посебно треба истаћи Мађарску која је гласала против. Председник  Вучић, који се лавовски борио да резултат гласања буде непријатно изненађујућ по Немачку, САД и остале, посебно је похвалио Виктора Орбана, рекавши чак да ће му Срби подизати много споменика у част свега што је учинио да односи две земље буду најбољи у историји. Велики рад председника Вучића по овом питању је резултирао тиме да фактички две трећине света буде по овом питању на нашој страни, упркос невиђеним притисцима. Велику помоћ имао је од наше дипломатије и Владе Србије, чији председник Милош Вучевић је истакао да је и поред формалног усвајања срамне резолуције истина на нашој страни и да никада нећемо одустати од тога да ту истину (од)бранимо. Премијер Вучевић је истакао да је посебно срамно што је уводну реч на ГС УН имала Немачка, а можемо рећи да Немачка никако да научи лекције из историје и поново иде погрешним путем. 

Aлександар Вучић

Фото: Screenshot Instagram buducnostsrbijeav

Маестралан говор представнице Никарагве

Колико је било подвала по питању срамне Резолуције, најбоље показује то што Венецуела која је била против није имала право гласа, јер не може да плати чланарину УН због финансијских санкција, али је зато Еквадор који је гласао за, одједном волшебно платио дуг УН. Осим Венецуеле, треба споменути и друге слободарске земље Латинске Америке, попут Кубе и Никарагве. Председник Вучић је непосредно пре ГС УН са кубанским председником размотрио ово питање образложио му које би биле последице усвајања срамне Резолуције. Посебне симпатије српског народа је покупила представница Никарагве у УН, која је одржала маестралан говор током расправе. 

Премијер Србије Милош Вучевић је скренуо пажњу на сјајан говор који је одржала представница Никарагве Елеана Пичардо Урбина.

Милош Вучевић

Фото: Screenshot Instagram milosvucevic

– Представница Никарагве одржала је предавање у свом десетоминутном говору. То је за уџбенике, то је за Академију наука. Одржала им је лекцију шта је геноцид и ко уопште може да прича о томе шта је геноцид – истакао је Вучевић. 

Памтимо шта су нам урадили, као што памтимо пријатеље који су гласали против

Након дешавања у Њујорку можемо констатовати да су ово били последњи трзаји колективног Запада, који неће више имати монопол у наративима у мултиполарном свету који се ствара. Можемо бити поносни и на своју земљу и државно руководство које се лавовски (из)борило за изненађујуће добар резултат. Србија је доказала да је део слободарског света, заједно са ових 19 земаља које су гласале против и ових 68 уздржаних и 22 земље које нису гласале. Осталима, који су гласали за, такође памтимо шта су нам урадили, као што памтимо и пријатеље који су гласали против. 

Урош Николић

Фото: Screenshot YouTube K1 Televizija

Урош Николић, политиколог