Руском председнику Владимиру Путину и мађарском премијеру Виктору Орбану ово ће бити седми састанак. Овај сусрет ће имати радни карактер и биће одраз добрих и поузданих односа двојице државника. Развијају се и међупарламентарни контакти и јача економско-енергетска сарадња двеjу држава.

Сусрет у Будимпешти организован је у неколико формата. На почетку ће бити одржан састанак у уском кругу, а потом непосредно руско-мађарски преговори уз учешће кључних министара. Након тога ће бити организована конференција за новинаре и радни ручак.

У оквиру посете планирано је потписивање два документа: план консултација између Министарства спољних послова Русије и Мађарске за 2017. годину и комплексни програм међурегионалне сарадње у периоду од 2017. до 2022. године.

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров срео се са својим мађарским колегом чак четири пута током прошле године. Ове године су се такође видели 23. јануара. Развијају се и међупарламентарни контакти. Индикативно је и то што међувладина комисија за економску сарадњу двеју држава није престајала са радом, без обзира на санкције које је иницијално увела Европска унија.

Помоћник руског председника Јуриј Ушаков је пред састанак Путина и Орбана изјавио да је сарадња између Русије и Мађарске у сфери енергетике веома активна, као и да Будимпешта настоји да задржи повољне политичке односе са Русијом.

Ушаков је изјавио да ће председник Путин сутра током своје посете Мађарској разговарати о сарадњи двеју држава у оквиру пројеката „Северни ток“ и „Турски ток“.

Русија је заинтересована да извози гас у Европу и да без проблема оствари транзит енергената. „Северни ток“ је био на неки начин алтернатива транзитним испорукама гаса преко Украјине, каже за Спутњик Олег Лушников, експерт руског института стратешких истраживања.

„Знате већ какве је проблеме имала Русија и наш ’Гаспром‘ са украјинским транзитним испорукама. Кијевски руководиоци ометају испоруке руског гаса и тиме не кажњавају Русију већ себе и транзитне државе источне Европе, а то су на првом месту Мађарска, Словачка, Чешка и у одређеној мери Пољска. Зато оно што ради актуелна кијевска влада љути лидере источноевропских земаља и наводи их на мере против Украјине“, рекао је Лушников.

Неће само енергетска питања бити на дневном реду у Будимпешти, већ и дешавања у Украјини, односно проблем који је настао након обнављања оружаних сукоба у Донбасу, изјавио је Јуриј Ушаков. Бивши амбасадор Руске Федерације у Мађарској Валериј Мусатов за Спутњик каже да је сасвим природно то што ће председник Путин и премијер Мађарске Виктор Орбан разговарати о дешавањима у Украјини, јер је управо Будимпешта увек пажљиво пратила шта се дешава у Закарпатју, с обзиром на мађарску националну мањину која насељава ове крајеве:

„Мислим да је добро што ће доћи до овог сусрета, јер ће то бити показатељ да јача билатерална сарадња. Верујем да у овом тренутку, када има много проблема у Европи, добри односи Moсквe и Будимпеште могу пружити позитиван пример. Многи досадашње основе Европске уније се климају. Требало би радити на јачању сарадње и успостављању дијалога. Руско-мађарски пример то потврђује“, сматра Мусатов.

Током сусрета руско-мађарске делегације биће размотрене конкретне мере за реализацију трговачко-економске сарадње и инвестиција. Москва ће посебан акценат ставити на изградњу два нова блока атомске електране „Пакш“. Процењује се да је вредност овог пројекта до 13 милијарди евра. Додатни радови на електрани која је изграђена крајем ’80-тих година и која производи 40 процената електичне енергије у Мађарској требало би да удвоструче њене капацитете.

Помоћник руског председника је најавио да ће се на дневном реду наћи и блискоисточна питања, конфликт у Сирији, као и јачање културних веза двеју држава. На преговорима ће бити разматрана и економска питања, конкретно заједничка производња путничких аутобуса и железничких вагона намењених извозу у Египат.

Извор: sputniknews.com
Фото: принтскрин