ВЕЋ је и лист Süddeutsche Zeitung известио о више прелета беспилотних летелица изнад војне базе у Швесингу, недалеко од Северног мора и границе са Данском. Те инциденте потврдило је и Оперативно командно место Бундесвера у Берлину, наводи агенција AFP.
Минхенски лист цитира поверљиви дневни извештај војне базе, према којем је од 9. до 29. јануара забележено шест прелета, очигледно летелица које није могуће купити у слободној продаји.
Реч је о бази немачке противваздухопловне одбране, у којој се обучавају како немачки, тако и украјински војници за руковање системом Patriot. Наравно, база је опремљена и средствима за ометање дронова, али док би такве мере биле ефикасне против комерцијално доступних летелица, у овом случају нису имале никакав ефекат, пише Deutsche Welle.
Штавише, према дневном извештају, дронови су дрско „с укљученим позиционим светлима минутама лебдели на месту“, посматрајући шта се догађа у бази. Све указује на то да ово нису биле обичне беспилотне летелице, већ дронови неке стране силе послати у шпијунску мисију.
Паљба је (још увек) забрањена
Проблем за немачки Бундесвер је што је у само изузетним случајевима овлашћен да употреби оружану силу, што значи да му заправо није дозвољено да обори такву летелицу.
С обзиром на то да су се слични инциденти већ дешавали – не само изнад немачких војних база, већ и над кључним инфраструктурним објектима у земљи, па чак и над америчком базом у Рамштајну – немачка влада је још у јануару предложила измену закона како би омогућила активне противмере.
Међутим, мало је вероватно да ће то бити спроведено у мандату актуелне владајуће коалиције.
Утолико је и у овом случају Бундесвер једино могао да преда случај цивилној криминалистичкој служби покрајине Шлезвиг-Холштајн, класификујући га као кршење прописа у ваздушном саобраћају.
Ипак, чак ни у извештају војне базе није наведено ко је управљао тим летелицама, јер оператер није могао бити лоциран.
Операција из међународних вода?
Војна полиција и Војна контраобавештајна служба (MAD) претпостављају да особа која је управљала дроновима уопште није била у Немачкој, већ да су летелице полетеле и биле контролисане са неког од бродова у Северном или Балтичком мору.
Према информацијама немачког Министарства одбране, у базу у Швесингу послати су додатни системи за локализацију и ометање дронова, али након тога нови прелети више нису забележени.
(Јутарњи лист)