Судија Миодраг Мајић, један од главних „експерата“ у медијима за критику правосудног система, поново је искористио прилику да нападне државне институције и поткопа поверење грађана у сопствену државу. Овога пута, у гостовању на ТВ Нова, Мајић је довео у питање недавна хапшења у оквиру велике антикорупцијске акције, оптужујући државни врх да „контролише“ правосуђе.
Али, ко су заиста људи који говоре о „зависности“ правосуђа? Управо су особе попут Мајића, Драгане Бољевић и њима сличних, који су годинама уживали привилегије западних фондова, од УСАИД-а, Стејт департмента, ЕУ фондова, па све до приватних донација страних амбасада, створили слику правосуђа као несуверене институције. Преко удружења попут ЦЕПРИС-а и Друштва судија Србије, као и учешћем на бројним обукама које су организовале америчке структуре, ови људи су изнутра радили на слабљењу кредибилитета правосуђа у Србији.
Да ли је држава одговорна за урушавање ауторитета судства, или су за то криви управо они који су били задужени за његово чување, али су, по налогу страних ментора, годинама блатили институције у којима раде?
Док су страни фондови пунили рачуне њихових невладиних организација, они су креирали наратив да је српско правосуђе „заробљено“ и „контролисано“, не да би се оно заиста ослободило, већ да би га још више везали за стране центре моћи. Њихови иступи нису били акт независног мишљења, већ смишљени план рушења поверења у домаће институције.
Када је држава почела да спроводи највећу антикорупцијску акцију у модерној Србији, логично је да су се они нашли на супротној страни – пљујући по акцији и релативизујући њен значај. Они који су деценијама саботирали правосуђе сада се најгласније жале да оно „није независно“. Али, управо је њихово деловање довело до слабљења правосудних институција, јер су за личне и стране интересе радили на томе да грађани изгубе поверење у свој систем.
Сада, када се држава коначно обрачунава са корупцијом, Миша Мајић и његови сарадници имају образа да говоре о „политичким хапшењима“. Зар је чудно што се борба против корупције не уклапа у њихову агенду, када су управо они годинама били међу најгласнијим заговорницима страног утицаја у правосуђу?
Софија Марић / Васељенска