Србија и Кина могле би ускоро да започну заједничку производњу крстарећих ракета домета од чак 300 километара, са којима би наша држава несумњиво постала европска војна сила.
Ово тврди војно-политички коментатор Мирослав Лазански, који каже да се, према његовим информацијама, и о овој теми разговарало у Пекингу током тродневне посете председника Србије Александра Вучића.
Лазански верује да су Кинези више него вољни да нам испоруче најсавременији софтвер за ракете земља-земља, који бисмо ми искористили за производњу система ‘шумадија’. Такође, каже наш саговорник, Кинези би нам уступили и полигоне за тестирање ових ракета пошто ми у Србији напросто немамо где то да одрадимо.
Лазански подсећа да је Пекинг и раније нудио Београду трансфер ‘ракетне технологије’.
– Реч је о ракети “шумадија” домета 300 километара. Кинези су нудили да уђу заједно са нама у ту причу, да нам дају део технологије за ракетни систем који се производи код нас. Чак су њихови војни стручњаци били у Београду на разговорима о овом пројекту… Ти преговори су сада поново покренути. Када би нам заиста дали своју технологију да је користимо овде у производњи, то био био веома велики напредак за Србију – истиче Лазански.
Према његовим речима, систем “шумадија” је вишецевни ракетни бацач који развија фирма “ЕДеПро” из Београда у сарадњи са “Југоимпортом – СДПР”.
Кинези могу да нам уступе софтвер, а хардвер бисмо ми одрадили. Пошто је реч о крстарећој ракети, кинески софтвер би нам помогао да се развије боља путања ракете у завршној фази летења. То је најкомпликованије у сваком балистичком профилу тог типа. Не би било лоше да са Кинезима уђемо у дил јер би то још модернизовало пројекат…
Такође, ми имамо проблем где да тестирамо ракету. У Србији не можемо, имали смо идеју да то радимо у Пакистану или Казахстану, али сада Кинези могу да понуде своје полигоне. Кад бисмо ушли са њима у кооперацију, овај пројекат бисмо много брже завршили, а серијска производња би брже почела – подвлачи Лазански, додајући да су нам сада, кад су односи Београда и Пекинга учвршћени, отворена врата да купујемо војну технологију.
Пензионисани потпуковник КОС Љубан Каран каже да чврста политика војне неутралности Србији отвара нове могућности, које су недоступне другим балканским државама које зависе од НАТО пакта.
Отворила се могућност конкретне војно-техничке сарадње са две од три најмоћније светске силе: Русијом и Кином. Сарадњу са Кином потцењују само они који не познају њихове велике домете у освајању модерне технологије.
Тачно је да Кинези многе модерне борбене системе копирају, али то веома квалитетно раде. Причамо о нацији која је освојила свемирску ракетну технологију. У њих не треба сумњати! Није у питању само систем, који би због великог домета био кључни фактор одвраћање сваког евентуалног агресора, него је ово и изузетан пословни потез. На тој ракети Србија би могла да заради силне паре – закључује Каран.