Италијанска боксерка Анђела Карини усред борбе предала је меч Иман Хелиф из Алжира у осмини финала Олимпијских игара у Паризу.
Иман Хелиф дисквалификована је прошле године са Светског првенства у Њу Делхију, јер није прошла тест подобности.
Међународна боксерска асоцијација (ИБА), организатор Светског првенства, саопштила је тада да се Имане „претварала да је жена“. На основу одрађених тестова установили су да има XY хромозоме (жене обично имају XX парове хромозома, а мушкарци XY), пише „Тајмс“.
Међутим, добила је зелено светло да се такмичи на Олимпијским играма у Паризу у категорији до 66 килограма, што је изазвало бес осталих такмичарки.
Но, Иман није усамљена у таквој ситуацији.
Ту је и Лин Ју-Тинг, боксерка с Тајвана која се такмичи у категорији до 57 килограма.
Одлука да се њима дозволи учешће на ОИ је дочекана као контроверзна, а некадашњи ирски боксер и светски шампион Бари Мекгиган запитао се јавно на друштвеној мрежи Икс (некадашњем Твитеру) како је могуће „да им је заправо дозвољено да стигну овако далеко“ и оценио то „шокантним“.
Како пише британски Гуардиан, све је почело прошле године, када је Умар Кремљов, председник Међународне боксерске асоцијације, за време Светског првенства у боксу рекао за Тасс да су ДНК тестови „доказали да оне имају XY хромозоме и зато су искључене из спортских догађаја“.
Ова организација истакла је за Гуардиан да је одлуку донела после „свеобухватног прегледа и да је циљ да се подрже правичност и интегритет такмичења“.
Након тога је, међутим, Међународној боксерској асоцијацији забрањено да води бокс турнир на Олимпијским играма, због бројних питања у вези с управљањем и низа скандала у вези са суђењем. То значи да се сада такмичење у боксу на ОИ у Паризу одржава под окриљем Одељења за бокс Међународног олимпијског комитета (МОК), који има блажа правила.
Међутим, МyИнфо, сајт МОК-а, признаје да су обе боксерке прошле године пала на тестовима за родну подобност.
У свом интерном систему, који је обезбеђен за новинаре који прате Ои у Паризу, МОК наводи да је Иман Хелиф била „дисквалификована неколико сати пре меча против Јанг Лију на Светском првенству 2024. у Њу Делхију, у Индији, након што њен повишени тестостерон није успео да испуни критеријуме подобности“.
Такође, МОК признаје да је Лин „одузета бронзана медаља пошто није испунила услове за квалификовање на основу резултата биохемијског текста“.
Правила о томе ко треба да се такмичи у женској категорији су била често тема у јавности протеклих година, а највише се причало о америчкој трансродној пливачици Лији Томас. Како пише Гуардиан, мање је дебате било о борилачким спортовима, где је ризик од озбиљних повреда далеко већи.
Научна истраживања су открила да је просечна снага ударца 162% већа код особа које су прошле мушки пубертет у односу на жене.
Курир спорт