У епархијама СПЦ око 240 парохијских и манастиорских цркава посвећено је светој Петки, а у Београду је најпосећенија капела на Калемегдану где се сваке године, после литургије у Цркви Ружици која је у непосредној близини, организује литија у којој учествуји верници.
У овај манастир кнегиња Милица, жена цара Лазара, 1396. пренела је светитељкине мошти, али Калемегданска капела Свете Петке саграђена је на извору воде за коју се верује да исцељује очне болести и у њој се, као велика светиња, чувају два прста десне шаке Пресвете мати Параскеве.
Према народном предању капела на Калемегдану и црква Ружица подигнуте су још у 15. веку за време деспота Стефана Лазаревића, али су и порушене у време турске владавине.
Управо у овај манастир кнегиња Милица, жена цара Лазара, успела је 1396. да измоли и пренесе светитељкине мошти. Међутим, Султан Сулејман Други пренео је мошти Свете Параскеве 1521. године у Цариград.
Сваке године на дан свете Петке постаје место великог ходочашћа.
Данашња капела и црква, место ходочашћа где се сваке године на Петковицу окупљају многобројни верници, изграђена је 1937. године по пројекту архитекте Момира Коруновића. У новосаграђеној крстионици уз капелу Свете Петке обављају се крштења верника уз поштовање изворног хришћанског ритуала – погружавањем.
Празник прослављују и београдска цркве Свете Петке на Чукаричкој падини и друге многобројне цркве у Србији и другим православним земљама које велико поштовање указују светитељки. Иначе, храмове овој светитељки Срби су почели да зидају још у доба Немањића. Највише их је било на Косову и Метохији – како по градовима (Призрен, Приштина, Пећ), тако и по селима. Последњи српски деспоти и деспотице, такође су многе храмове посветили Светој Петки.
Прочитајте још: ГРАЂАНИ У ШОКУ: Кенгури дошли у Србију, ево где су први пут виђени…
ИНТЕРВЈУ – АСАД РАСКРИНКАО ЗАПАД: “У ваздуху се осећа мирис Трећег светског рата…“ (ВИДЕО)
“МОЈ НАРОД ЗНА ПРОТИВ ЧЕГА СЕ БОРИМ“: Дуертеа подржава 86 посто Филипинаца!
Извор: Опанак