Српске безбедносне службе имају информације да је Тачи већ започео преговоре о набавци војних хеликоптера, како би што пре формирао војску Косова, сазнаје „Блиц“.
Сва сазнања српских обавештајаца биће предочена највишим државним званичницима на данашњем састанку Савета за националну безбедност, који је сазвао председник Томислав Николић, а почиње у 13 часова. Између осталог, на седници ће бити представљен и нацрт закона о формирању војске Косова, у који је „Блиц“ имао увид и који садржи више од 20 страна.
Председник Косова Хашим Тачи, који је у уторак Скупштини Косова предао нацрт закона о трансформацији безбедносних снага Косова (КСБ) у Војску Косова, планира формирање нових оружаних снага у три фазе. Последња фаза, која подразумева „пуну оперативност људства и наоружања“, према његовим плановима требало би да буде окончана до краја 2019. године, открива „Блиц“.
– Прва фаза подразумева законске и уставне промене, реорганизацију КСБ, израду војне доктрине, успостављање инфраструктуре и почетак обучавања за нове задатке и овлашћења. Друга фаза подразумева подизање капацитета командовања, контроле и наоружавања војске. Засад Тачи планира набавку лаког пешадијског наоружавања, без набавке тенкова и авиона. Трећа фаза Тачијевог плана формирања војске је комплетирање људства и опреме, као и учешће у међународним мисијама у циљу успостављања пуне оперативности до краја 2019. године – каже за наш лист извор упућен у документа која ће бити представљена на седници Савета за националну безбедност.
Српске службе безбедности имају сазнања да је Тачи већ започео преговоре о набавци војних хеликоптера.
– Косовске власти су још 2014. донеле иницијативу за трансформацију КСБ у оружане снаге Косова и припадници КСБ били су у Турској на обуци за хеликоптерску јединицу. Тачи тренутно ради на формирању ваздухопловне јединице и преговара о набави хеликоптера – каже наш извор и наводи да би се за војску годишње издвајало 70 милиона евра из буџета Косова.
За усвајање нацрта закона потребне су уставне и законске промене, као и двотрећинска подршка парламента. Српски посланици су јасно ставили до знања да никада неће гласати за промену уставних амандмана, а Тачијев план изазвао је и оштре критике Амбасаде САД у Приштини и представника НАТО.
Премијер Александар Вучић изјавио је јуче да у бриселском дијалогу никада није било разговора о формирању војске Косова и поручио да Србија то никада неће подржати, нити било ко може на силу да намеће тему која је за нас немогућа.
Вучић је, одговарајући на питања новинара у Великој Плани, рекао да су веома интересантна последња дешавања на Косову и Метохији, односно захтев за прекид дијалога између Београда и Приштине, те условљавање оставком косовског председника Хашима Тачија уколико не буде формирана војска Косова.
– То показује да се нешто крупно мења на светској политичкој позорници. Нисам сигуран како све то да тумачим. О томе сам разговарао са председником Николићем и то сам му и рекао пре претпоследњег сусрета са Албанцима у Бриселу – рекао је Вучић.
Он је истакао да је све то чудно јер косовски Албанци нису никада ништа радили без подршке доброг дела међународне заједнице.
– Нисам у стању да разумем зашто би неко у Приштини у овом тренутку био толико нервозан да негде хита и жури, а што би могло цео регион да одведе у катастрофу – констатовао је Вучић.
Извор: Блиц