Највећа грешка коју сам направио није то што сам изашао из ДС, будући да сам био принуђен да то учиним, већ што сам тада прећутао праве разлоге, поручује Борис Тадић, лидер Социјалдемократске странке, и бивши председник Србије и Демократске странке.
Такав став Тадић износи у свом ауторском тексту, објављеном на званичном порталу СДС, под насловом “Неки други филм”.
На самом почетку овај политичар наводи:” Хитлер је увек у својим обраћањима посебно наглашавао како је одувек желео мир и као кључни аргумент истицао да он није ни започео рат. И заиста, рат Немачкој су објавиле Француска и Енглеска, а не он њима. На темељу те чињенице Хитлер је надаље обмањивао немачку јавност да су заправо Енглеска и Француска агресори, да су они одговорни за уништавање Европе и за све жртве које је тај рат донео са собом. Наравно, стуб тог пропагандистичког обмањивања је био не у ономе што је Хитлер рекао, већ у ономе што је прећутао. А прећутао је разлоге због којих је Немачкој објављен рат. И тако је један истинит догађај добијао снагу контекста лажи. А снага пропаганде лажи лежи управо у томе што се истинит догађај лажно интепретира. Е таман толико колико је Хитлер био миротворац Европе, толико сам и ја напустио и уништио Демократску странку”.
Тадић тврди да се “иста гебеловска техника користи годинама” да се нашој јавности, “посебно чланству ДС-а говори како сам је ја “напустио и поцепао”.
“И као у претходном примеру, заиста је истина да јесам формално изашао из ДС-а и да јесте ДС тиме оштећена, јер је један део људи пошао за мном. Али сви који су то изјављивали су такође увек и по правилу остављали тишину на месту појашњења због чега сам то учинио. Уместо тога, гебелсовски је тишина употребљена да би се манипулисало том чињеницом у корист лажи”, истиче он.
У тексту се на више места помиње Бојан Пајтић, бивши председник ДС. У том контексту Тадић наглашава:”Данас ме Бојан Пајтић оптужује да сам својим изласком огадио чланству ДС, а истина је да сам праве разлоге прећутао управо да се та странка не би додатно огадила члановима и грађанима. Био сам спреман да платим личну цену и да годинама носим лажне оптужбе, да бих сачувао углед наше странке, дубоко верујући да од ње зависи и будућност Србије. Штитио сам је од истине да је након промене руководства странка почела да се одриче и извињава за ону политику и вредности за које је милион и по вас гласало. Штитио сам је од истине да ће тим путем неминовно доћи на оно што је, нажалост, данас. Штитио сам је у нади да ћемо моћи да, колико толико, сакријемо тај срамни период наше странке и да ће остати “унутар куће прљав веш”. До бољих времена. Штитио сам је управо да вам се не би згадила, прихватајући да уместо тога ваше разочарање или бес оде на мене”…
Аутор напомиње да се обраћа “искључиво чланству и грађанима који су подржавали нашу политику. И свима онима који су, једнако као и ја, били принуђени да је напусте или су из ње избачени. И током председничких мандата сам све време носио терет тих појединаца који су, борећи се за лични интерес, уништавали углед наше странке, изазивали гнев наших грађана и обесмишљавали борбу свих искрених страначких бораца”.
Kако тврди: “Чувао сам наше победе упркос тој номенклатури, која је све време стављала личне интересе испред општих. Чувао сам победе које сам направио искључиво са вама, а више упркос њима, него са њима. Међутим, данас су се они ставили у позиције још и моралних судија. Е, ту је прекардашило! И данас када Пајтић говори да су погрешне одлуке биле пре свега кадровске, потпуно је у праву. Само не увиђа или намерно прећуткује да је и он један од оних због којих је ДС у очима грађана постајала све супротно ономе што су од ње очекивали. И у шта су веровали од Петог октобра”.
“Управо су он и такви они због којих и данас носим тај чувени терет “погрешних кадровских решења” и “жутог предузећа”. Иако сам их имао мање од свих претходних и иако су и та погрешна кадровска решења далеко боља од свега што данас имамо на власти. Али знали су они да би у случају да смо победили те 2012. свакако све те кадровске грешке биле исправљене. Зато се ни пре избора нису борили за ту победу и зато су се након пораза брзо преобукли и почели да се извињавају за оно што су до јуче били. Нудећи се новим временима и новим улогама. Ипак, не могу рећи да сам на дан избора 2012. остао сам и да сам стајао на линији одбране од тога да се Србија не сурва у шешељизацију, у којој се данас гуши. Тог дана, ипак, нисам сам бранио Србију од свега што нам се касније десило, упркос томе што сам спрам себе имао, делимично с правом, терет епитета “жуте банде”, издаје најближих сарадника, беле листиће, отворене фронтове са свим тајкунима у држави, са свим клановима организованог криминала, са међународном заједницом која је тражила сервилну власт по питању Kосова, пише бивши лидер демократа.
Тадић открива да је напуштање ДС била “једна од најтежих одлука у мом животу, јер сам знао да ће од тог дана изгледати да напуштам и вас и све за шта смо се заједно борили. И да ће изгледати да се одричем поверења које сте ми годинама давали. И да ћу морати да носим последице те одвратне лажи на својим леђима и да ће тај терети имати тежину истине. И носио сам је да бих сачувао нашу странку”.
“Да не бисте схватили да вас је странка напустила, прихватио сам да изгледа да сам вас напустио ја… И стиснуо зубе и пред том лажи и пред спознајом да је у њу тако лако могло да се поверује… Разочарани у мене јер сам напустио нашу странку, разочарани у ту странку јер је напустила себе. Знам да не препознајете више ни њу, ни мене. И не знам да ли на жалост или на срећу, не могу вас данас уверити да бисте још више били разочарани да сам у њој оваквој остао. Да сте свих ових година гледали како подржавам ставове супротне нашој политици, како остајем у странци која искључује неистомишљенике, у странци из које је протерана демократија и која је на крају сведена на трагикомични приватни и слабо посећен шоу. Она наша, ВЕЛИKА Демократска странка…Преузео сам на себе то, дубоко верујући да ћемо поново ујединити нашу Демократску странку, чему сам приоритетно био посвећен свих претходних година”, наводи Борис Тадић.
Према Тадићевом мишљењу, “данас они који држе лекције да је очување ДС-а било очување опозиције, управо су они који су одбијали обнављање ДС-а”.
“Пајтић, који је то одбио тик пред изборе 2016. када је договор о јединственом наступу већ био практично постигнут, данас говори како сам ја напустио странку “пред изборе”. Данас лекције о ДС-у држи Пајтић, који је пред моје напуштање странке повукао одборе да не гласају за реформе које сам предложио, а које би спречиле даљи погубни тренд. Само да би пар месеци након тога преузео место председника, након што је Ђилас напустио ДС. И то је напустио не као ја, да би радио на њеном уједињењу, него да би јој на свим наредним изборима био конкуренција и противкандидат. Уз свесрдну подршку тог истог Пајтића. Али се и о томе ћути. Довољно гласно се зато мора викати како сам ја уништио ДС, да се не би видело ко је заиста и напустио и уништио. А поготово да се не би схватило зашто. Не, нисам напустио странку пред изборе. Она је напустила нашу политику и све оно за шта сте гласали и за шта смо се борили”, тврди Борис Тадић.
Одговорност за лоша кадровска решења
Борис Тадић се у тексту осврће и на оптужбе да је имао „лоша кадровска решења“. Kако наводи: ”С правом ми кажете да сам одговоран за лоша кадровска решења, и с правом бих вам одговорио да у том тренутку другачије није могло”, а “сви они који данас говоре о томе зашто се ДС огадио људима сваљују кривицу на само један догађај – мој излазак из ДС-а, само због тога да не би морали да говоре и о другим догађајима, односно о себи”. Да не би говорили о томе како су се након изгубљених избора залагали за сарадњу са СНС-ом и за улазак наших кадрова у владу. Да не би говорили да су свесно разбијањем ДС-а ишли наруку Вучићевом режиму. Да не би говорили о томе како су други странке градили отимајући гласове и кадрове ДС-у и јачали на њеној финансијској пропасти. Да се не би говорили о томе како су правили услове у којима ће судбина ДС-а, али и целокупне опозиције, бити понижена и уцењена у својој зависности од финансијски моћнијих. Да смо некада зарад очувања демократских вредности и политичких принципа били спремни да изгубимо и власт, да би се данас ти исти принципи продавали за најситније лични интересе и голи опстанак… И након вишедеценијског бављења политиком и даље имам само оно што сам имао и када сам у њу ушао. И ништа више, али ни мање од тога. И даље имам само уверења и ту реч које се никада нисам одрекао”, наводи се, између осталог у тексту.