Највиши војни званичници чланица НАТО-а и Украјине окупили су се ове недеље у немачком граду Дрездену на тајним разговорима, што је изазвало велику пажњу у медијима, посебно у немачком таблоиду Билд.
Према овом извештају, састанак је био организован иза затворених врата, са високим нивоом безбедности како би се спречили покушаји шпијунирања, што указује на осјетљивост тема које су биле предмет разговора.
Састанак је трајао три дана, од уторка до четвртка, и окупио је војне команданте копнених снага из чак 35 европских земаља, укључујући САД и Украјину, чиме се додатно наглашава његова важност и међународни карактер.
Једна од главних тема разговора била је прилагођавање оперативним захтевима НАТО-а у новим чланицама, Шведској и Финској, које су се недавно придружиле војном савезу предвођеном Сједињеним Америчким Државама.
Њихово прикључивање Алијанси отвара нова стратешка и оперативна питања, па су високи војни званичници анализирали потенцијалне претње које би могле доћи из тих области и како НАТО треба да одговори на њих.
Такође, сукоб у Украјини је био кључна тема састанка, јер НАТО анализира све поуке које може извући из овог конфликта, како би унапредио своје стратегије и тактике. Разговарало се о широком спектру војних операција и иновација у светлу тренутне ситуације на терену.
Занимљиво је да је Немачка искористила овај састанак да представи своју најновију одбрамбену технологију, рекламирајући напредне производе својих водећих произвођача оружја.
Посебан нагласак је стављен на противваздушни систем Скајренџер, који производи немачка компанија Рајнметал. Овај систем, који користи специфичан револверски ауто-топ и напредни радар, представљен је као оптималан за пресретање непријатељских дронова, што је од великог значаја у модерном рату где дронови играју све већу улогу.
Билд је додатно објаснио да овај систем има способност да ефикасно делује против нових врста претњи у савременом ратовању, што га чини веома корисним не само за немачку војску, већ и за НАТО у целини.
Лист је још у јуну цитирао шефа Рајнметаловог одељења за земаљске системе Бјорна Бернхарда који је рекао да би варијација Скајренџера, монтираног на шасију немачког тенка Леопард 1 из Хладног рата, ускоро могла да буде испоручена Украјини.
Поред тога, нова хаубица на даљинско управљање РЦХ 155 представљена је војним званичницима у Дрездену, наводи се у чланку. Прве 54 јединице наоружања ће наводно бити испоручене Украјини следеће године, а неколико европских војски такође је, наводно, изразило интересовање.
Рајнметал тренутно гради нову фабрику у Доњој Саксонији, а компанија је у мају саопштила да има за циљ да производи чак 700.000 артиљеријских граната годишње до 2025. године.
Немачки произвођач оружја отворио је у јуну центар за одржавање тенкова у западној Украјини и најавио планове за оснивање више фабрика муниције и противваздушне одбране на украјинском тлу.
Високи руски званичници упозорили су да ће Москва сматрати ове објекте „легитимним циљевима“ за војне нападе. Кремљ је тврди да западна војна помоћ Кијеву служи само за продужавање крвопролића, док не успева да промени његов крајњи исход.
Wебтрибуне.рс