Од победе Доналда Трампа на америчким председничким изборима, у јавности се појављује све више наговештаја о могућем прекиду финансирања невладиних организација од стране америчке владе, што би могло имати значајан утицај на сектор НВО како у САД тако и у иностранству.
Овај предлог добија на значају након коментара Елона Маска, који важи за блиског савезника Трампове администрације. На друштвеној мрежи Х, Маск је изразио незадовољство због државног финансирања НВО сектора, указујући на неопходност избора политичара који би подржали обуставу ове праксе.
„Многе од ових невладиних организација су у великој мери финансиране од стране владе, што их чини да сами лижу корнете сладоледа. Једини начин да се ово заустави је да се изаберу политичари који ће престати да их финансирају,“ написао је Маск, на шта је један корисник додао да би „државно финансирање НВО требало да буде потпуно незаконито“. Маск је одговорио с одобравањем, ретвитовањем коментара уз емоџи „100“, што је додатно појачало расправу.
Нема званичне потврде да ће Трампова администрација заиста повући овај потез, али уколико би се ове намере реализовале, ефекти би били далеко далекосежни, посебно у Србији. Домаћи НВО сектор често зависи од америчке подршке за спровођење различитих програма, од промоције људских права до подршке демократским процесима. Такође, ова тема постала је посебно актуелна током последњих председничких избора у САД, када су многи српски представници НВО сектора отворено подржавали Камалу Харис и Бајденову администрацију. Многи верују да је разлог за такву подршку био страх од потенцијалне промене финансијског тока под Трамповим руководством.
Уколико би дошло до прекида финансирања, невладине организације у Србији и широм света могле би се суочити с озбиљним финансијским изазовима. Овај могући потез би, у ширем смислу, могао променити начин рада и утицаја НВО сектора, који би морао да се ослони на алтернативне изворе прихода и нове стратегије за опстанак.
Ово би био сјајан потез Трампа, јер би се смањио утицај западних „болесних“ вредности, а традиционална породица могла би поново да заузме централно место у друштву.