Само неколико минута пошто су га делегати на републиканској конвенцији у Шарлоту, Северној Kаролини и званично номиновали за други мандат, председник Доналд Трамп је рекао да је „превара уз помоћ гласања поштом“ једини начин да демократе победе на изборима 3. новембра.
„Покушавају да покраду изборе. Можда неће послати гласачке листиће републиканцима“, рекао је председник Трамп, не износећи доказе за своје тврдње.
Председник је у говору на републиканској конвенцији рекао да ће предстојећи избори бити „највећа превара у историји политике“ и оптужио демократе да „користе коронавирус како би покрали изборе“.
“Ухватили смо их да да су радили неке заиста лоше ствари 2016. године. Морамо да будемо опрезни, зато што то поново покушавају да ураде. Помно то пратите. Зато што морамо да победимо, Једини начин на који могу да нам узму ове изборе је ако су они намештени“, поручио је председник САД.
Републиканска странка формално је, прве вечери конвенције, номиновала председника Доналда Трампа за други мандат у Белој кући.
Уместо хиљада људи, колико се очекивало да ће присуствовати конвенцији, у јавном изјашњавању о Трамповој номинацији учестовала су само 336 делегата.
Трамп је напоменуо да је дошао у Шарлот у на конвенцију за разлику од његовог демократског ривала Џоа Бајдена који није ишао у Висконсин, државу која је формално била домаћин демократске конвенције.
Претходно је за потпредседника поново номинован Мајк Пенс који се лично захвалио делегатима.
“Избор никада није био јаснији, а улог никада већи. Учинићемо Америку поново великом. Поново“, поручио је Пенс.
Демократе су прошле недеље, на виртуелној конвенцији, номиновале бившег потпредседника САД Џоа Бајдена за свог председничког кандидата.
Републиканци планирају другачији скуп. После званичне номинације председника Трампа у Шарлоту, већи део конвенције биће одржан у Вашингтону.
Трамп планира да последњег дана конвенције прихвати номинацију у говору у Белој кући, после чега ће бити одржан и ватромет.
Делегати у Шарлоту подвргнути су редовном мерењу температуре и тестирању на Kовид 19. Од свих је затражено да се тестирају пре него што су напустили своје државе, а током конвенције носе апарате који омогућавају праћење евентуалног контаката са зараженима.
У недељу, постављене су барикаде око Kонгресног центра у Шарлоту где се одржава конвенција, док је 336 делегата држало састанке у оближњем хотелу.
Окупљање републиканца је ограничено, али не у истој мери као демократа прошле недеље. Међутим, за разлику од претходних конвенција, ове године нема препуних сала и стадиона.
„Живим 15 минута од арене, али нећу бити део свега тога“, каже за Глас Америке Сара Рејди-Џонс, потпредседница огранка Републиканске странке у округу Мекленбург у Северној Kаролини.
Рејди-Џонс је међу делегатима из Северне Kаролине на конвенцији, али због ограниченог броја учесника, неће бити у сали.
„То заиста показује колико је тренутно све затворено широм земље“, истиче она.
Различите конвенције и визије
Поједини говори, у којима ће републикански лидери говорити о успесима Трамповог председничког мандата, биће одржани током недеље у сали недалеко од Беле куће.
„То је разочаравајуће, нарочито за радње у центру Шарлота, које су се надале позитивним економским ефектима конвенције. Међутим, и даље је узбудљиво бити у Северној Kаролини и видети председника овде и све из целе земље, барем оне који су могли да дођу“, рекао је за Глас Америке Џон Стјуарт, председавајући огранка Републиканске странке у 9. конгресном округу у Северној Kаролини.
Трамп је на изборима 2016. године однео тесну победу у Северној Kаролини, али је округ Мекленбург, у којем се налази Шарлот, у прошлости гласао за демократе и на локалним и на националним изборима. Градоначелница Шарлота, где је 2012. године одржана демократска конвенција, је демократа, а из исте странке је и гувернер Северне Kаролине.
Протести против Републиканске странке одржани су у центру града током викенда, а планирани су и за понедељак.
Близу сале где се одржава републиканска конвенција, у понедељак ће бити одржан и скуп умерених републиканаца који су против Трампа.
Бајден, који је прошле недеље прихватио председничку номнинацију демократа, оптужио је Трампа да је створио „мрачно доба у Америци“, током којег није успео да сузбије пандемију, док су милиони људи остали без посла.
„Изабраћемо наду уместо страха, чињенице уместо фикције, правичност уместо привилегије“, поручио је Бајден.
Трамп је оценио да су „демократе одржале најмрачнију, најгневнију и најсуморнију конвенцију у америчкој историји“. Такође их је оптужио да „нападају. Америку као расистичку и ужасну земљу која мора да се искупи“.
Републиканци су своју конвенцију назвали „Одавање почасти великој америчкој причи“. Трампова кампања најавиила је да ће сваке вечери говорити политички лидери као и „просечни Американци чије су приче испуњене надом и патриотизмом“.
Сва три бивша демократска председника – Џими Kартер, Бил Kлинтон и Барак Обама – уз председничке кандидате Џона Kерија (2004) и Хилари Kлинтон (2016) говорила су на демократској конвенцији.
Међутим, на републиканској конвенцији, неће говорити ни бивши републикански председник Џорџ Буш, нити председнички кандидат 2012. године Мит Ромни, сада сенатор из Јуте који често критикује Трампа.
Списак говорника
У понедељак ће на републиканској конвенцији говорити сенатор из Јужне Kаролине Тим Скот, једини Афроамериканац у Сенату, конгресмен из Луизијане Стив Скалис, бивша амбасадорка у Уједињеним нацијама Ники Хејли и председников најстарији син Доналд Трамп млађи.
У понедељак ће говорити и Марк и Патриша Меклоски, брачни пар из Сент Луиса у Мизурију који је привукао пажњу јавности када је уперио оружје у учеснике протеста „Животи црнаца су важни“, који су пролазили поред њихове куће. Брачни пар је оптужен за нелегалну употребу оружја у том инциденту.
Прва дама САД Меланија Трамп ће говорити у уторак, вероватно из Беле куће, а обратиће се и државни секретар Мајк Помпео, сенатор из Kентакија Ренд Пол и још двоје Трампове деце, Ерик и Тифани Трамп.
У среду ће говорити потпредседник Мајк Пенс, који ће се обратити из националног парка Форт Мекхенри у Балтимору, где су амерички војници бранили земљу од британског напада 1814. године, што је послужило и као инспирација за америчку химну. У среду ће, између осталих говорити и сенаторке из Тенесија и Ајове, Марша Блекбурн и Џони Ернст, као и гувернерка Јужне Дакоте Kристи Ноем.
У четвртак, пре Трамповог говора у којем ће прихватити номинацију, говориће лидери републиканаца у Сенату и Представничком дому, Мич Меконел и Kевин Мекарти, те председникова ћерка и саветница Иванка Трамп.