РЕПУБЛИКАНСКИ савезници новоизабраног америчког председника Доналда Трампа у Представничком дому Конгреса Сједињених Америчких Држава јуче су представили нацрт закона којим се одобравају преговори о куповини Гренланда, тражећи ширу подршку за тај предлог.

Нацрт закона носи назив „Учинимо Гренланд поново великим“, потврђено је из канцеларије републиканца Ендија Оглса, који је осмислио предлог, као и његове колегинице Диане Харшбаргер.

Копију нацрта раније је објавио Fox News Digital, а до понедељка пре подне подржало га је десет републиканских заступника, преноси Хина.

Трамп је раније изјавио да жели да Гренланд постане део Сједињених Држава и није искључио коришћење војне или економске моћи како би уверио Данску да га преда. Републиканци су на америчким изборима 5. новембра освојили тесну већину у Представничком дому и Сенату.

Гренланд под контролом Данске вековима

Предлог закона, ако буде усвојен, омогућиће Трампу да започне преговоре са Данском 20. јануара, када преузме дужност председника.

– Конгрес овим овлашћује председника, почевши од 12:01 поподне по источном стандардном времену 20. јануара 2025. године, да покуша да уђе у преговоре са Краљевином Данском како би осигурао стицање Гренланда – стоји у нацрту закона.

Гренланд је вековима под контролом Данске, прво као колонија, а сада као полусуверена територија у оквиру данског краљевства. Подлеже данском уставу, што значи да би свака промена његовог правног статуса захтевала уставне измене.

Премијер Гренланда Муте Егеде, који се раније залагао за независност острва, више пута је изјавио да острво није на продају и да је на његовим грађанима да одлуче о својој будућности.

Зашто је Гренланд важан?

Огромне гренландске ледене плоче и глечери брзо се повлаче услед климатских промена. Ово топљење могло би омогућити бушење нафте и експлоатацију минерала као што су бакар, литијум, никл и кобалт. Ови минерални ресурси кључни су за индустрије које производе ветроелектране, далеководе, батерије и електрична возила.

У протекле три деценије, око 28.500 квадратних километара гренландских ледених плоча већ се отопило, што је подручје величине савезне америчке државе Масачусетс.

Данска влада је 2023. објавила извештај у којем се детаљно описује потенцијал Гренланда као богатог налазишта вредних минерала. Арктичко острво има „повољне услове за наслаге руда, укључујући многе критичне сирове минерале“.

Топљење леда на Арктику такође отвара нове геостратешке предности – краће и ефикасније поморске руте. Примера ради, пловидба Арктичким морем од западне Европе до источне Азије краћа је за око 40% у поређењу са Суецким каналом.

Премијерка Данске: Гренланд припада Гренланђанима

Премијерка Данске Мете Фредериксен изјавила је прошле недеље да не верује да ће новоизабрани председник Доналд Трамп покушати силом да заузме Гренланд.

– Немамо разлога да верујемо да ће се то догодити – навела је.

Фредериксен је потврдила да покушава да успостави разговоре са новоизабраним америчким председником о његовим изјавама о преузимању контроле над Гренландом. „Гренланд припада Гренланђанима“, рекла је, додајући да је Данска отворена за разговоре о америчким интересима на Арктику.

Пакт из 1951. године

Према пакту из 1951. године, САД су преузеле правну обавезу да бране Гренланд од било каквог напада, с обзиром на ограничене могућности данских оружаних снага.

Иако је САД значајно смањио војно присуство на острву након Хладног рата, радарска станица у бази Питуфик на северозападу Гренланда и даље је кључно средство за рано упозорење, које може детектовати летелице и балистичке пројектиле, укључујући потенцијалне руске интерконтиненталне ракете.