У једном од најдраматичнијих дипломатских заокрета последње деценије, дуготрајно савезништво између Сједињених Америчких Држава и Канаде доживело је незапамћен ударац. Премијер Канаде Џастин Трудо јуче је потврдио оно чега су се многи плашили — две земље се налазе у пуном економском сукобу.
Речи које је изговорио канадски премијер одјекнуле су широм међународне заједнице: „Данас су САД, наш дугогодишњи савезник и пријатељ, објавили трговински рат против Канаде. Ми уводимо 25-процентне царине против америчких производа вредности од 155 милијарди долара.“ Емоционална тежина ових речи указује да није реч само о економским мерама, већ о дубокој пукотини у односима две земље које су деценијама важиле за најприсније савезнике.
Овај неочекивани заокрет започео је када су Сједињене Државе увеле 25-процентне царине на канадски увоз, што је изазвало моменталну реакцију северног суседа. Канадска влада је без оклевања узвратила истом мером, што говори о озбиљности ситуације и спремности ове земље да заштити своје економске интересе. Храбри одговор Канаде многе је изненадио, али стручњаци истичу да у економским ратовима ове величине нема места за повлачење.
Посебно забрињавајућа је чињеница да је Трудо јасно ставио до знања да ће канадске царине остати на снази „све док САД не укину своје“. Ова одлучност указује да би конфликт могао потрајати, што би могло имати озбиљне последице за обе економије, али и за глобалне трговинске токове.
Аналитичари широм света већ упозоравају да би овај сукоб могао изазвати домино ефекат. Две земље које деле најдужу неутврђену границу на свету и чија трговинска размена годишње износи стотине милијарди долара сада се налазе у ситуацији коју нико није могао предвидети пре само неколико месеци.
Посебно забрињава емоционална компонента овог сукоба — Трудо је нагласио да су САД „савезник и пријатељ“, користећи прошло време које сугерише да то више није случај. Оваква реторика могла би додатно закомпликовати већ нарушене односе и отежати проналажење компромиса у будућности.
Док обичани грађани обе земље већ осећају последице кроз повећање цена увозних производа, политички лидери настављају са заоштравањем реторике. Међународна заједница са зебњом прати развој ситуације, надајући се да ће дипломатија превладати и да ће две историјски блиске нације пронаћи пут ка помирењу.
Извор: Правда.рс