Kомунисти су тврдили да је Kраљевина Срба, Хрвата и Словенаца била тамница народа, поједини становници су кукали што су у њој утопили своју државност и удружили се са ратним губитницима, други су нарицали да су у том тројном савезу били потлачени, трећи су се жалили да у имену троглаве краљевине нису ни поменути.
Међутим, када се погледа папир са саветима исељеницима, који се уз пасош Kраљевине СХС добијао 1924. године, делује као да се та држава односила као брижна мајка према својим поданицима који су кретали на пут.
У пасошу Kраљевине Југославије писала је посебна порука исељеницима из државе:
- На путу се владај пристојно и обзирно према свакоме, а нарочито према жељезничком и бродском особљу, затим према женама и деци – стајало је у поруци.
Порука се затим наставља:
- Буди посве спреман за искрцавање, чим брод стигне у луку. Рубље на Теби нека је чисто, а одело уредно и лице ведро.
- У новој земљи буди озбиљан и исправан, покоравај се законима и властима, не говори зло о тој земљи, а на своју земљу не заборављај.
- Не примај посао који те сувише понижава и не ради за мању плату од осталих радника, не конкурирај другим радницима већ буди солидаран с њима па ће те поштовати и тражити радници и послодавци.
- Не опијај се и не коцкај.
- Новац штеди и шаљи својима у стари крај и то преко Поштанске Штедионице, јер ти је новац у Поштанској Штедионици посве сигуран, пошто држава јамчи за то. Не поверавај новац разним непознатим банкарима, посредницима и агентима.
Ту није био крај поучним порукама за све оне који путују у иностранство:
- Ако ти је потребан какав савет, заштита, или што друго, обрати се на нашег Kонзула или Исељеничког Изасланика.
- Учи језик земље у којој си, јер ћеш лакше тако проћи, али не заборављај свој матерњи језик и са својом децом разговарај само на матерњем језику без обзира да ли су деца рођена у старом крају или у новој земљи.
- А сада било ти сретно и довиђења! Знај, да ће се твоја отаџбина веселити твоме повратку – стајало је на крају поруке која се налазила у сваком пасошу.
Многе одредбе из овог документа мирне душе би се и данас могле поделити будућим исељеницима и путницима.