Постоје јунаци које не може да присвоји само једна земља. Генерал-фелдмаршал Јосиф Гурко управо је један од њих. Његово име припада слободно можемо да кажемо читавом словенском свету. Родио се Гурко у Белорусији, служио је Русији и био генерал губернатор Пољске, његов таленат војсковође и одлучна дејства у многоме су били залог ослобођења Бугарске од турског ропства. Зато Бугарска, исто као и Русија, посебно чувају сећање на Јосифа Гурка.
Пре неколико дана у руском граду Твер одржана је презентација књиге Фелдмаршал Гурко. Твер је древни руски град где се налази родни салаш овог јунака и место његовог упокојења. Овај литерарни догађај заједнички су роганизовали Непрофитна организација Центар за медијске стратегије и Руско војно-историјско друштво. Књигу су 2024. године издали организација Наслеђе Империје и непрофитна организација Скобељевски комитет. Књига је изазвала велико интересовање домађе и међународне јавности.
На презентацији у руском граду Твер присуствовали су генерал-потпуковник Спољне обавештајне службе у пензији, магистар историје и председник Међурегионалног покрета Наслеђе Империје Леонид Решетњиков, сенатор из Тверске области Људмила Скаковска, генерални секретар Међународног Покрета русофили из Бугарске Николај Малинов, директор Непрофитне организације Центар за Медијске стратегије Марк Биков, као и бројни научници, посленици културе, истраживачи из Бугарске и Русије, као и тверски студенти и кадети.
– Овај рад траје већ 20 година. Откривено је доста нових чињеница, докумената укључујући и оне из архива других држава као што су Бугарска и Пољска. Потрудили смо се да их уврстимо у ову књигу. На овим страницама читаоци ће видети целокупну биографију генерал-фелдмаршала са максималним освртом ан историјски контекст. Главна вредност ове књиге су жива сведочанства ближњих и савременика овог јунака – каже аутор књиге, трећи сектретар Исоријско-комументарног департмана Министарства иностраних послова Русије и магистар историје Надежда Воробјова.
Данас је интерес за наслеђе легендарног војсковође добио ветар у леђа. У сали је било много омладине која је експертима постављала питања не смо о животу фелдмаршала, већ и о историји руско-бугарских односа. Више од хиљаду година наше народе уједињује на мноштво веза, од заједничке азбуке до заједничке вере. Активно учешће Русије у ослобађању Балкана од турског ропства био је логичан наставак ових односа. Данас када на Западу ревидирају историју због тренутне користи, чују се гласови који нас покушају уверити да наводно Бугари нису страдали од османске власти, да то није било ропство, већ «пословна сарадња» и да наводно није било потребе за слободом, а руске помоћи генерално није ни било. Међутим, не можете преварити народ и смасти његово памћење.
– У руско-турском рату Русија је ишла да помогне пријатељима. Ишла је добровољно. И није ширила свој утицај, већ могућност да Бугари живе по својој вери и својим народним обичајима. Вероватно да је то било кратковидо са аспекта геополитичких интереса, али је било исправно са аспекта међунационалне узајамне помоћи – истиче генерал-потпуковник Леонид Решетњиков.
Данас када се суочавамо са покушајима оспоравања и брисања сећања о свим историјским примерима братства народа, укључујући и догађаје из руско-турског рата, генереал-фелдмаршал Гурко поново стаје на заштиту људи, али овог пута од другог ропства – одсуства сећања. Јер само поглед на историју кроз призму људских судбина, биографија и сећања омогућује да се да максимално објективна слика прошлости.
– У свету постоји проблем искривљавања прошлости и лажних нацоналних вредности. Не треба губити из вида да на то утиче светска глобалистичка елита. Зато нас појава оваквих књига обавезује да се окренемо изворима и повратку коренима – коментарише догађај Здравко Дмитров, представник бугарске дијаспоре.
Генерални сектретар Међународног покрета Русофила Николај Малинов подсећа да не постоје непријатељски народи, постоје само непријатељске елите. Малинов истиче колико је важно очувати и уводити у народно памћење овакве примере части и одважности као што је био Гурко, Скобељев и њихови другови. Он је евоцирао још један не тако неважан део из «пољског» периода из живота Јосифа Гурка.
– У време док је био шеф војног округа у Варшави, пошло му је за руком да одложи почетак Првог светског рата више од десет година. Тако да се у том смислу од њега може учити. Треба познавати своју историју, нашу заједничку историју да бисмо градили праву будућност.
Током промоције књиге био је приказан и рекламни спот филма «Јосиф Гурко прича о једном супер хероју» чија је премијера одржана у Тверу прошле године. Филм је преведен на неколико језика.
У очекивању да филм буде преведен на бугарски језик Здравко Дмитров је приметио: „Наши језици су толико блиски да ће многи прочитати ову књигу на руском“.
Филмски режисер Владимир Штерјанов, аутор документарног филма Скобељев, сматра да је гледаоцима интересантан лик Јосифа Гурка.
– Имам огромну жељу да популаришем ову тему, тему наслеђа Гурка, Скобељева и Столетова. То нису само војни генији, то су истакнуте и оригиналне личности. Важно је говорити о руско-турском рату – то је био рат за пријатеље своје. У Бугарској и на Балкану то не заборављају“ – истакао је овај филмски уметник.