Храм Свете Тројице Руске православне цркве у Београду подигнут је 1924. У години када обележава век постојања у Храму је завршен фрескопис. Очекује се да ће га до краја године освештати његова светост патријарх српски Порфирије.
Пре једног века у темеље храма руски емгранти положили су грумен земље донесен из Русије. Подигнут добровољним прилозима руских исељеника и београдског грађанства Храм Свете Тројице изграђена је по пројекту архитекте Валерија Сташевског.
Тачно на стогодишњицу служења прве литургије, на празник Рођења пресвете Богородице скеле су уклоњене, радови завршени и Литургија служена у ново фреско-писаном храму.
„Наш храм је осликао познати руски сликар и иконописац Николај Мухин, аутор мозаичних радова у Храму Светог Саве на Врачару, са још десеторицом руских сликара. За седам месеци су осликали нешто више од 520 квадратних метара фресака у нашем храму. И тај цео подухват је био омогућен да се реализује захваљујући ктитору нашег храма, доктору Ненаду Поповићу који је преузео на себе све финансијске обавезе што се тиче тих уметничких радова“, наводи отац Виталије Тарасјев, старешина Подворја Московске патријаршије у Београду.
Поред приказа догађаја из Јеванђеља, бројних празника, светитеља и Христа у храму су осликани и новомученици двају народа, цар Николај с члановима породице, и новомученици Вукашин, Василије Глински и Јела Поповић.
Прилозима за обнову храма који је оштећен у НАТО бомбардовању учествовали су и ветерани, 63. падобранске бригаде Војске Србије. Сва прикупљена средства од концерта под називом „Хвала вам за цркву Светог Саве”, донирали су Руској цркви.
„Речима Светог Баћушке Серафима Саровског да свако дело које је урађено у славу Божију приноси и Дух Свети на учиниоца. Мислим да тим речима можемо да искажемо нашу захвалност према руском народу који је помогао за Храм светог Саве а ми овим делом њима враћамо“, каже Жарко Бошковић, ветеран 63.падобранске бригаде.
„Ово је иначе место где се на светим литургијама од првог дана постојања Руска црква у Београду окупљају заједно на молитву и православни Руси и православни Срби. И литургија нас сиједињује. Наравно, и тиме ми учуршћујемо духовне везе између наша два народа, које називамо једноверним и једнокрвним“, додаје отац Тарасјев.
У Храму Свете Тројице налази се и гроб руског генерала Петра Николајевича Врангела, главнокомандујућег руске белогардијске армије. Ту је и део сачуваног шала царевића Алексеја Романова, као и чудотворне Иконе светитељки Ксеније и Матроне.