Шеф Политбироа Хамаса Исмаил Ханије убијен је у Техерану

Покрет је рекао да се то догодило ноћу као резултат израелске рације на његову резиденцију у Техерану. Његов телохранитељ је умро заједно са њим.

Одржава се хитан састанак Врховног савета за националну безбедност Ирана. Потпредседник Ирана рекао је да палестински отпор има свако право да “кажњава починиоце” убиства Исмаила Ханијеа.

Представник Хамаса у Алжиру Јусед Хамдан рекао је за РИА Новости да ће палестинска група одговорити на убиство свог челника.

“Смрт хероја Исмаила Ханијеа након његовог учешћа на инаугурацији иранског председника неће утицати на одлуке руководства (Хамаса) и његове структуре. Израел ће платити цену за овај злочин и за све злочине против нашег народа”, рекао је.

Иранска Исламска револуционарна гарда такође је потврдила Ханијеову смрт, додајући да је убијен и један од телохранитеља вође Хамаса.

Иако из Израела још нема никаквог коментара, нити је преузео одговорност, сумња се да управо ова држава стоји иза убиства Ханијеа.

Америчка агенција Асошиејтед прес наводи да то што се Израел није огласио чест случаја када је реч о атентатима које изврши израелска обавештајна агенција Мосад.

Ирански медији наводе да је политички лидер Хамаса убијен око два сата после поноћи по локалном времену.

Додају да је боравио у „специјалној резиденцији за ратне ветеране на северу Техерана“.

Поједини арапски медији известили су да је Ханије убијен директним поготком пројектила, али за сада нема званичне потврде ове информације.

Почетком априла ове године, објављено је да су тројица синова и четворо унучади Исмаила Ханијеа убијени у израелском ваздушном нападу у Појасу Газе.

Израелска војска тада је тврдила да су синови Ханијеа били припадници Хамасовог војног крила.

Велики број организација, почев од Хамасовог војног крила, преко Хезболаха, и Иранске револиционарне гарде запретиле су Израелу и поручиле су да ће добити жестока и болан одговор“.

Махмуд Абас, председник Палестинске управе и вођа друге најјаче палестинске организације Фатах, најоштрије је осудио убиство Ханијеа, јавила је палестинска новинска агенција ВАФА.

Различите палестинске организације позвале су присталице на демонстрације у знак протеста против ликвидације политичког лидера Хамаса.

Последње сате живота, Ханије је провео у Ирану, одакле стижу осуде и поруке новоизабраног председника Масуда Пезешкијана да ће Израел „зажалити због кукавичког убиства“ Ханијеа.

Ирански врховни вођа, ајатолах Али Хамнеи рекао је да је „обавеза Техерана“ да се освети за смрт Ханијеа, додајући да Израел заслужује „оштру казну“.

Убиство вође Хамаса осудиле су и Русија и Кина, изражавајући забринутост да би то могло да доведе до даље дестабилизације на Блиском истоку.

Египат је, попут Катара, посредника у досадашњим мировним преговорима, саопштио да напад указује да Израел показује „недостатак политичке воље за деескалацијом“.

Турска је међу првима реаговала, оптужујући израелског премијера Бењамина Нетањахуа да не жели мир.

ББЦ дописница са Блиског истока Јоланда Кнел преноси речи представника Хамаса да убиство Ханијеа означава озбиљну ескалацију сукоба у региону и да „неће проћи некажњено“.

Још није јасно како ће ово утицати на ток рата у Појасу Газе, али Исмаил Ханије је био задужен за преговоре о новом прекиду ватре и ослобађању израелских талаца, пише она.

За разлику од Мухамеда Деифа и Јахје Синвара, тврдокорнијих лидера Хамаса, аналитичари су Ханијеа генерално сматрали прагматичним политичаром, упркос његовом оштром речнику.

За њих се верује да су осмислили прошлогодишњи изненадни напад палестинских екстремистичких група, предвођених Хамасом, на југ Израела, када је убијено око 1.200 људи, а још око 250 узето за таоце.

Од почетка рата у Гази, убијено је најмање 40.000 људи у тој енклави, наводе палестински извори.

Исмаил Абдел Сала Ханије, чији је надимак био Абу Ал Абд, рођен је у палестинском избегличком кампу.

Био је шеф је политичког бироа покрета Хамас и био је премијер десетог кабинета палестинских власти.

Израел га је затворио 1989. на три године, након чега је изгнан у Марџ Ал Зухур – ничију земљу између Израела и Либана – са великим бројем других вођа Хамаса, где је био пуних годину дана живећу у тешким условима 1992. године.

После те године проведене у изгнанству, вратио се у Газу, а 1997. године постављен је за шефа канцеларије Шеика Ахмеда Јасина, духовног вође покрета Хамас, што је појачало његов положај.

Хамас га је 16. фебруара 2006. године предложио за премијера палестинских власти, а именован је четири дана касније.

Председник Палестинске националне управе Махмуд Абас је 2017. године сменио Ханијеа након што су бригаде Ал Касам преузеле контролу над Појасом Газе, прогнавши представнике Абасовог покрета Фатах у недељи насиља у којој је било много мртвих.

Ханије није прихватио одлуку о смењивању коју је назвао „неуставном“, истакавши да ће „његова влада наставити дужности и да се неће одрећи националне одговорности према палестинском народу“.

Од тада је у више наврата позвао на помирење са покретом Фатах.

За шефа политичког бироа Хамаса, изабран је 6. маја 2017. године.

Амерички Стејт департмент је 2018. године прогласио Ханијеа терористом.

Последњих година, Ханије је живео у Катару.

Зашто је Ханије сада био мета?
Џереми Боуен, ББЦ уредник

Упознао сам Исмаила Ханијеа касних 1990-их, када је био званичник Хамаса у успону у Гази.

Његова породица је већ била на мети Израела од 7. октобра – синове и унуке су му убили Израелци.

Оно што је занимљиво, Ханије се није крио, као што то чине вође војног крила.

Под претпоставком да га је убио Израел, а не знам ко би други могао да буде – иако они још нису коментарисали – зашто су то урадили сада када су сигурно имали прилике у прошлости?

Није било политички могуће да га убију у Катару.

Међутим, убијање у Ирану шаље поруку о домету Израела, поруку да нико није безбедан.

Ханије је био укључен у преговоре о прекиду ватре и ослобађању талаца, тако да им ово убиство неће олакшати.

Пресентатионал греy лине
Ханије је био на нишану Мосада
Рафи Берг, уредник, Блиски исток

Убиство општег вође Хамаса је сеизмично и у погледу циља и места где се догодило.

Неколико недеља после изненадног напада Хамаса на Израел 7. октобра, израелски премијер Бењамин Нетањаху је јавно рекао да је дао инструкције Мосаду – израелској обавештајној агенцији – да „делује против лидера Хамаса ма где год да се налазе“.

Исмаил Ханије је био у Техерану када је убијен, наводно у ваздушном удару.

Чињеница да се то није догодило у Катару где је Ханије живео окружен обезбеђењем, већ унутар Ирана – најважнијег подржаваоца Хамаса – шаље сигнал да Израел, ако се заиста потврди да је он извео напад, неће презати да напада било где и да је способан и вољан да делује пред носом највећег непријатеља.

Смрт Исмаила Ханијеа уследила је само две недеље након што је Израел гађао Хамасову личност број два, његовог неухватљивог војног шефа Мухамеда Деифа у Појасу Газе.

Индиције говоре да је убијен.

Убиство Ханијеа и могуће убиство Деифа значи да је Хамас остао без врховног двојца, што је највећи је ударац за групу на индивидуалном и оперативном нивоу од почетка рата.

Пресентатионал греy лине
Ханије је био кључна фигура у преговорима о прекиду ватре – шта сада?
Пол Адамс, ББЦ, дипломатија, Јерусалим

Док се детаљи убиства Ханијеа назиру, сада су у центру пажње политичке последице.

Најочигледнија је вероватна да ће нашкодити иначе крхким напорима да се преговара о прекиду ватре у Гази.

Исмаил Ханије можда није био задужен за свакодневне догађаје на терену у Гази – то је домен војног команданта Јахје Синвара – али као вођа Хамаса у егзилу био је критичан саговорник у преговорима којима посредују Катар, САД и Египат.

Амерички званичници су недавно наговестили да би преговори о прекиду ватре могли ускоро да дају резултате, иако састанак у Риму прошлог викенда није дао помак.

Али непосредно после убиства Ханијеа тешко да ће бити било каквог напретка.

Све то поставља питање: ако је ово, како сви претпостављају, израелска операција, зашто је изведена?

Осим жеље да се освети било коме ко је повезан са Хамасом, шта се Израел надао да ће постићи?

Пресентатионал греy лине
Убиство команданта Хезболаха у Бејруту
Пре убиства Ханијеа, Израел је саопштио да је елиминисао високог команданта Хезболаха у ваздушном удару у либанској престоници, Бејруту.

Напад је изведен на јужно предграђе Бејрута, а више људи је рањено у експлозији у Дахији, упоришту либанске оружане групе.

Израелска војска каже да су борбени авиони циљали Фуада Шукра после обавештајних података о његовом кретању.

Званичници у Израелу тврде да је он одговоран за недавни ракетни напад на Голанску висораван, територију под израелском окупацијом, у којем је погинуло 12 људи, углавном деце.

Хезболах је негирао било какву умешаност у тај напад.

Америка је раније саопштила да је Фуад Шукр виши саветник лидера Хезболаха Хасана Насралаха.

Нудила је награду од пет милиона долара за информације о њему, тврдећи да је одиграо кључну у бомбардовању касарне америчких маринаца у Бејруту 1983. године, у којем је убијен 241 амерички војник.

Харет Хреик, област Дахије погођена ваздушним нападом, густо је насељена и снажно утврђена.

Ово насеље је окружено контролним пунктовима Хезболаха.

Министарство спољних послова апеловало је на грађане Србије да избегавају путовање у Либан због погоршања безбедносне ситуације у тој земљи.