У македонском народном театру (МНТ) синоћ је одржана централна Светосавска Академија поводом националног празника Срба у Македонији Светога Саве,под покровитељством Председника републике Србије Александра Вучића и Владе Македоније.
Част да отвори академију имао је основоположник и главни кривац што Срби имају свој национални дан у Македонији,председник организационог одбора и председник Демократске Партија Срба у Македонији господин Иван Стоилковић.
-Као основоположник нашег националног празника, гледајући Вас вечерас, на Савин Дан имам осећај да могу мирне душе и чисте савести, слободно да Вам кажем, да не живим и да нисам узалуд живео.
Драги моји, још једном и увек,не треба само да будемо најлепши, најснажнији, најумнији и најчеститији, него треба да будемо и обични, наши и да чувамо једни друге -истакао је Стоилковић
У име Председника Александра Вучића покровитеља манифестације обратио се је његов специјални изасланик министар одбране Републике Србије Александар Вулин.Честитајући славу у име председника Србије Александра Вучића, Вулин је подсетио на највећи наук који нам је свети Сава дао – “узми брата за брата, измири нас, бар тог дана”.
“Највећи наук, будите заједно где год и како год да живите, у ком год времену да живите, прибите се једни уз друге, будите једни са другима, јер Срби, нико вас никада неће толико моћи волети и ценити колико они који говоре ваш језик, који деле вашу историју, који себе зову Србима”, истакао је министар.
Према његовим речима, све што смо стварали и створили, кад год смо се и у најтежим тренуцима носили са моћнијим и јачим од себе стварали смо, побеђивали и успевали када смо били Срби и када смо били окренути једни другима, када смо веровали једни другима и једни у друге.
“Можда је то највећи наук који је славни светитељ оставио сваком од нас. Некад на радост и понос, некад на стид, кад нисмо достојни овог великог и славног наука”, рекао је министар одбране, наводи се у саопштењу.
Поручио је да Срби где год да живе воле земљу у којој су се родили, а народи са којима живе могу и треба да их цене, да их воле и да уче од њих. Баш као што Срби, где год да живе са народима са којима живе те људе воле, цене и уче од њих.
“И како се односите према Србима тако се односите и према Србији. Колико волите Србе са којима живите толико волите и Србију, крај које живите”, рекао је Вулин.
Обраћајући се окупљеним представницима српске заједнице министар Вулин је рекао да зна колико они брину када чују једну тешку и ружну реч о Србији.
“Знам колико бринете када слушате неке који иду около и праве балканске пактове и савезе против Србије. Знам колико бринете када се чују суманути, страшни, ужасни планови о стварању ‘Велике Албаније‘ и какве друге државе која ће читав Балкан учинити несигурним и несретним. Знам колико се бринете и хвала вам за ту бригу. Хоћу да знате да је Србија сигурна и стабилна, да је Србија снажна и самопоуздана и да је Србија гарант мира и стабилности за све који живе на Балкану. Ми знамо шта је рат, зато толико љубоморно, упорно и тврдоглаво тражимо мир”, рекао је Вулин.
Македонски премијер Зоран Заев, који је заједно са српским председником Вучићем, покровитељ Светосавске академије, честитајући славу поручио је да дело Светог Саве инспирише
“Велика љубав која је као јака светлост исијавала из Светог Саве осећали су сви народи које је посећивао током својих путовања и мисија. Свети Сава оставио је дубок траг и поштовање и зато се и данас у великом броју православних цркви се слави његово име”, истакао је Заев.
Скупу се је обратио и специјални изасланик Председавајућег Председништва БиХ Милорада Додика Др.Синиша Каран.
На Светосавској академији , Српска заједница у Македонији доделила је Светосавску повељу, највише признање српског народа у Македонији за заслуге у очувању српства, Одбору за дијаспору и Србе у региону Народне скупштине Србије.Повељу је председнику Одбора Миодрагу Линти уручила је синоћ председница Српске заједнице у Македонији Гордана Јовић Стојковска.
У културно-уметничком делу програму учествовали су Симфонијски оркестар Републике Српске, првак опере Српског народног позоришта у Новом Саду Небојша Бабић, драмски уметници из Београда Слобода Мићаловић, Небојша Дугалић, Ташана Ђорђевић и Лазар Дубовац, књижевник и публициста Драгослав Бокан који је одржао светосавску беседу, музички састав “Ђурђеви ступови” и фолклорни ансамбл “Венац” из Грачанице.