Радове на тунелу Трбушани и асфалтирање деонице од 200 метара код Прељине на траси ауто-пута „Милош Велики“ обишао је министар Томислав Момировић који је од кинеских партнера захтевао додатно интензивирање радова на овој деоници.
Кинески радници поштују предвиђену динамику, нема одступања и асфалтирано је још 200 метара.
У тунелу Трбушани који је дугачак 280 метара тренутно се завршавају сви грађевински радови. Према тренутној динамици у наредних десет дана ће бити завршени грађевински радови, када ће се отпочети са опремањем тунела. На тунелу Трбушани су завршени радови на бушењу шипова и бетонирању наглавних греда, а у току су радови на изради средишњег зида и армирано бетонске лучне конструкције.
„Хидротехнички радови су завршени, наставља се са асфалтирањем. Ангажоваћемо све ресурсе како бисмо радове привели крају и завршили у предвиђеном року. Од укупно 19 калота на тунелу „Трбушани“, завршава се последња што се тиче структурних радова, а грађевински су већ завршени“, рекао је Момировић.
План је да асфалтирање тунела буде готово до краја новембра, а да опремање буде готово од почетка па до средине децембра, преноси Б92.
„Прва поддеоница, која је и најважнија, протеже се од Прељине до будуће петље Паковраће. Сви радови су интензивирани и почело је асфалтирање пробних деоница. На овој поддеоници најзначајнији су објекти почевши од петље Прељина, тунел Трбушани који је дугачак 280 метара, а иза тунела је још неколико значајних мостова и петља у Паковраћу где ће бити будућа наплатна станица. На градилишту се сви радови паралелно изводе како би смо успели да до краја године завршимо све оно што је обећано“, рекао је Миодраг Поледица, извршни директор сектора за стратегију, пројектовање и развој ЈП „Путеви Србије“, саопштило је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Дужина деонице од Прељине до Пожеге износи 30,9 километара и изузетно је комплексна јер скоро трећину трасе чине мостови и тунели. Деоница Прељина – Пожега представља део аутопута Е-763, односно део ауто-пута Београд – Јужни Јадран којим се остварује веза између Србије и Црне Горе, односно Београда и Јужног Јадрана. Деоница Прељина – Пожега кључна је за повезивање региона и за јачање туристичких и привредних капацитета.
Током обиласка радова истакнуто је да ће локални путеви који су девастирани услед проласка камиона и тешке механизације за потребе изградње ауто-пута „Милош Велики“ бити реконструисани.
Кинески партнери који су извођачи радова кренули су са реконструкцијом тих саобраћајница, а у плану је да се најкасније до марта или априла наредне године све саобраћајнице укупне дужине 40 километара потпуно реконструишу.
„Налазимо се на територији месне заједнице Ракова, на делу саобраћајнице обилазног пута односно крака ауто-пута „Милош Велики“ од Чачка до Пожеге. Кроз територију града Чачка ова деоница ауто-пута пролази у дужини од 14,5 километара. Оно што је за нас важно је то да ћемо досањати сан генерација које су сањале ауто-пут од Чачка до Београда. Чачак ће бити повезан са свим ауто-путевима, са Коридорима 10 и 11. На овој деоници ауто-пут „Милош Велики“ пролази кроз пет месних заједница, док су на територијама осам месних заједница девастирани локални путеви. Кинески партнер је већ кренуо са реконструкцијом тих саобраћајница“, рекао је Милун Тодоровић, градоначелник Чачка.
Завршетак деонице од Прељине до Пожеге велики значај имаће за локално становништво, јер ће Чачак бити коначно растерећен од огромних саобраћајних гужви на обилазном путу са којима се грађани сусрећу савског викенда.
„У последњих неколико месеци интензиварани су радови, Чачак ће ускоро постати највеће саобраћајно чвориште у Србији. На овој деоници налази се осам месних заједница, а знамо сви да су локални путеви потпуно девастирани. Оно што је јако важно јесте да су Кинези већ кренули и санацију и да ће све сви путеви бити санирани до априла следеће године“, изјавио је градоначелник Чачка Милун Тодоровић.