Миша Вацић, лидер Српске деснице, учествоваће на међународној конференцији у Барселони под називом „Каталонија је Шпанија – Косово је Србија“. Овај догађај организује шпанска десничарска странка Национална Демократија (ND), а повод за конференцију је обележавање седам година од неуспелог покушаја сецесије Каталоније од Шпаније.

Повезаност Каталоније и Косова
Централна тема конференције је паралела између случајева Каталоније и Косова, које су у фокусу борбе за очување територијалног интегритета држава Шпаније и Србије. Док је Каталонија доживела неуспели покушај независности 2017. године, питање Косова је дугогодишња политичка тема у Србији, посебно након проглашења једностране независности Косова 2008. године. Многе државе, укључујући Шпанију, не признају независност Косова, што је основа за организовање конференције као симбола солидарности две земље у борби против сецесионизма.

Вацићева порука и значај конференције
Најављујући своје учешће, Вацић је изјавио да ће се у среду, 11. септембра, обратити присутнима у Барселони. У свом званичном обраћању на друштвеним мрежама, Вацић је написао:
„У среду 11.09. говорим у Барселони на позив Националне Демократије на конференцији: ‘КАТАЛОНИЈА је ШПАНИЈА – КОСОВО је СРБИЈА’. Поводом седмогодишњице неуспеле сецесије Каталоније, обратиће се и председник ND, лидер шпанских десничара Педро Чапаро.“

Национална Демократија и сарадња са српским десничарима
Организатор конференције, Национална Демократија, је шпанска десничарска партија која се противи сепаратистичким тенденцијама у Каталонији. Педро Чапаро, председник странке, познат је по свом чврстом ставу против сецесије и његов наступ на конференцији ће бити значајан за све учеснике који деле ову идеологију.

Сарадња између шпанских и српских десничарских партија није новина, али ова конференција истиче дубљу везу и заједничке циљеве у заштити националног суверенитета. Вацићево учешће указује на јачање међународне сарадње између политичких актера који се залажу за јединство својих земаља.

Ова конференција представља прилику за размену искустава између два народа који се суочавају са сличним изазовима у својим борбама против сепаратизма. Заједничка порука „Каталонија је Шпанија – Косово је Србија“ симболизује идеју о заштити територијалног интегритета и националног суверенитета, што је централни мотив овог скупа.