Немачка неће Kијеву да обезбеди борбене авионе, изјавио је немачки канцелар Олаф Шолц.
ВЕЛИKА БРИТАНИЈА ЗАБРАНИЛА ВОЈНИЦИМА ОДЛАЗАK У УKРАЈИНУ
Министарство одбране Велике Британије упозорило је особље да им је забрањено да путују у Украјину и да ће они који прекрше бити дисциплински кажњени.
„Свом службеном особљу забрањено је да путује у Украјину до даљњег. Ово важи без обзира да ли је службеник на одсуству или не. Особље које путује у Украјину суочиће се са дисциплинским и административним последицама“, наводи се у саопштењу Министарства одбране.
Упозорење је уследило након извештаја у листу „Тхе Сун“ у којем се наводи да је 19-годишњи гардиста Kолдстрима, са седиштем у касарни у Виндзору, написао опроштајно писмо својим родитељима и купио карту за Пољску током викенда, са намером да пређе у Украјину.
Верује се да је он један од четворице британских војника за које се верује да су дезертирали, и да су вероватно на путу ка Украјини, где Русија спроводи специјалну војну операцију за „демилитаризацију и денацизацију“ земље.
„Ствар за војни суд“
Секретар за саобраћај Грант Шапс је такође нагласио да ће сви британски војници који покушају да прекрше ову забрану починити „преступ за војни суд“, јер су њихови поступци довели до „опасне ситуације“.
„Постоји велика разлика између Велике Британије која шаље своју војску и неких људи који крше наш закон и који ће то учинити… Јасно је да желимо да будемо сигурни да се помоћ коју пружамо врши на званичан начин попут анти- тенковских ракета које смо обезбедили пре и током овог сукоба, као и 22.000 Украјинаца које смо обучили“, рекао је Шапс за „Добро јутро, Британијо“ на ИТВ-у у среду.
Тренутно су сва путовања у Украјину забрањена према званичним војним саветима Велике Британије.
Секретар одбране Бен Волас раније је позвао Британце да не путују у Украјину да би се придружили борбама, рекавши да не „жели да види како Британци убијају више него што ја желим да видим Украјинце“ усред „веома опасне“ ситуације тамо.
Волас је то рекао након што је британска министарка спољних послова Лиз Трас раније рекла да ће „апсолутно“ подржати британске држављане који су одлучили да помогну у борби против руске инвазије.
Упитан у интервјуу за Би-Би-Си крајем фебруара о позиву украјинског председника Володимира Зеленског странцима да се придруже борби његове земље против Русије, Трус је рекао да се они који се опиру акцијама Москве „боре за слободу и демократију не само за Украјину већ и за целу Европу“.
Упитана да ли би подржала Британце да оду у Украјину да се боре, она је рекла:
„Апсолутно, ако је то оно што они желе да раде“.
Даунинг стрит 10 је, међутим, брзо супротставио изјаву високог британског дипломате, а званични портпарол премијера Бориса Џонсона је рекао:
„Сматрамо да је најбољи начин да тренутно помогнемо Украјини тако што ћемо осигурати да Путин не успе… Постоји неколико начина на које Британци могу да покажу своју подршку за то, а украјинска амбасада у Лондону објављује информације о томе како Британци могу да подрже рат у Украјини. Ипак, саветујемо их да тренутно не иду на путовање у Украјину“.
Раније је руски председник Владимир Путин наредио војсци да стави националне снаге за нуклеарно одвраћање у стање високе приправности након коментара британског министарке спољних послова која је упозорила да ако руска војна операција у Украјини не буде „заустављена“, то може довести до сукоба са НАТО-ом.
ЕРДОГАН САД БРАНИ РУСИЈУ
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган је поручио да “фашистичке праксе“ против Руса бацају сену на “легитимну борбу“ Украјине.
Он је рекао да та земља одбацује све потезе који личе на лов на вештице против руског народа, уметности, научника или уметника.
„Kао што не бисмо напустили Украјину, не прихватамо ни праксе сличне лову на вештице против руског народа, књижевности, студената или уметника“, рекао је Ердоган у обраћању Kлубу заступника владајуће Странке правде и развоја у Великој народној скупштини Републике Турске.
Подсетивши на то да је немачка Минхенска филхармонија отпустила руског диригента због његове подршке председнику Русије Владимиру Путину, Ердоган је рекао да такве „фашистичке праксе“ бацају сену на украјинску легитимну борбу у пружању отпора руским трупама тако што подстичу климу мржње и љутње и шију нова непријатељства.
Турски председник је такође критиковао међународне организације због изостанка предузимања међународних акција око ратних зона, посебно Савета безбедности Уједињених нација.
Ердоган већ дужи период критикује УН због његове неефикасности у суочавању с глобалним проблемима и залаже се за реформу те организације.
О избеглицама које беже од рата у Украјини, усред извештаја да су неке афричке и азијске избеглице задржане, Ердоган је изјавио да начин размишљања који дискриминише потлачене на основу њихове вере, националног порекла или боје коже нема никакве везе с човечанством или цивилизацијом.
„Турска никада није етикетирала оне који беже од рата и прогона према њиховом језику, вери или боји коже“, нагласио је Ердоган.
Турска збрињава више од четири милиона избеглица, од којих већина долази из ратом разорене Сирије, више него било која држава на свету.
Министри спољних послова Русије, Украјине и Турске требало би да одрже састанак ове седмице у јужном турском летовалишту Анталији, а Ердоган је истакао да Анкара улаже велике дипломатске напоре да оконча рат у Украјини.
Рекао је да се нада да ће састанак, који ће бити одржан уочи тродневног Дипломатског форума у Анталији, отворити врата за трајни прекид ватре у Украјини.
Ердоган је у обраћању парламентарним заступницима из АK Партије такође говорио и о актуелној економској ситуацији у Турској и мерама које држава предузима за што бржи економски опоравак након пандемије ЦОВИД-19.
“Турска ће брзо превазићи и проблеме с којима се тренутно суочава као што је то чинила и до сада„, поручио је Ердоган.