На састанку чланова Службе ЕУ за спољну политику у Бриселу на коме су чланице обавештене о дешавањима везаним за дијалог, Шпанија и још неке земље Вишеградске негодовале су што нису укључене у процес дијалога Београда и Приштине.

Оне су изнеле примедбе да тај процес није транспарентан и да, због неукључености у процес, имају утисак да се на постизању споразума о нормализацији односа Београда и Приштине ради убрзано и у тајности.

 

Према сазнањима представници тих држава показали су отворено незадовољство на том састанку и затражили да буду укључени у последњу фазу дијалога Србије и Косова, која би, према најавама, требало да резултира потписивањем правно обавезујућег споразума.

„Шпанија је постала јако нервозна, као и још неке земље које нису признале Косово. Отворено су рекли на састанку да је све што ради Брисел по питању коначне фазе дијалога Београда и Приштине нетранспарентно, као и да их нико не консултује. Они су затражили да буду обавештени и укључени у ту последњу фазу преговарачког процеса“, навео је извор близак преговорима и додаје да приговоре нису имале државе Квинте, односно најмоћније чланице ЕУ, које чак инсистирају да преговори две стране буду што пре завршени потписивањем споразума.

Саговорник упућен у ток преговора наводи да је утисак да се све пребрзо дешава, као и да до маја следеће године, када се одржавају избори у Европском парламенту, Брисел мора да покаже резултат у преговорима Београда и Приштине.

То нарочито важи за високу представницу ЕУ за спољне послове Федерику Могерини, која би, каже наш саговорник, могла да заврши мандат без икаквог резултата, уколико српски и косовски званичници не постигну споразум.

О укључивању у прегвоарачки процес на самиту у јуну

Један од предлога са поменутог састанка је да се укључивање чланица ЕУ у израду коначног споразума Београда и Приштине уврсти и у коначне закључке на јунском самиту где ће шефови држава и влада ЕУ разговарати о приликама на Западном Балкану.

Како пише „Радио Слободна Европа“, ради се на томе да то буде једна од тачака дневног реда.

Надлежни за Балкан из земаља-чланица се ових дана редовно састају како би припремили нацрт закључака који ће формално бити усвојени на самиту 28. и 29. јуна.

Ако се у закључке уврсти и захтев о укључивању и земаља-чланица у овај процес, онда ће тим Федерике Могерини бити обавезан да испоштује захтеве земаља Европске уније који би тим документом добили формалан карактер.

извор