Трпели смо до одређене границе, али на крају били смо принуђени да се бранимо, односно да пре свега заштитимо сопствено достојанство, али и достојанство Народне скупштине као нашег највишег законодавног тела, истакао је саговорник Курира
Народни посланик и члан Председништва Српске напредне странке, адвокат Владимир Ђукановић, у интервјуу за Курир, између осталог, говори о последњим догађајима у републичком и београдском парламенту, привођењима која су уследила након страшне трагедије у Новом Саду, открива и да ли се чуо с доскорашњим министром Гораном Весићем, а износи и своје мишљење о премијеру Милошу Вучевићу.
Ружне слике послате су ове недеље из републичког, али и из београдског парламента. Присуствовали сте седници Скупштине Србије на чијем дневном реду је био и буџет за 2025. годину. Како је могуће да дође до таквог хаоса? Зар то никако није могло да се спречи?
- Очигледно није могло да се спречи, а није могло јер је опозиција дошла са циљем да се немиле сцене догоде. Немогуће је спречити луде људе у науму да учине нешто што није рационално. Они су дошли са циљем да по сваку цену прекину седницу, да нас циљано понижавају, вређају, да нам уруше достојанство и да изазову тучу. Трпели смо до одређене границе, али на крају били смо принуђени да се бранимо, односно да пре свега заштитимо сопствено достојанство, али и достојанство Народне скупштине као нашег највишег законодавног тела. Извињавам се грађанима који су све оно морали да гледају, извињавам се и зато што сам и сам био актер тих немилих догађаја, али морао сам да се браним.
Можда су се неки уплашили…
Да ли је неко из СНС отежао руководство председнику Александру Вучићу након трагедије, под притиском опозиције?
- Можда су се неки уплашили, неки чак и с намером то чинили, али објективно највише сам проблема направио ја неким својим ставовима које можда није требало да износим у јавност. Посебно онда кад сам позвао надлежне на одговорност. Став који сам изнео је исправан, али ко сам ја да то чиним кад први нисам спреман да преузмем никакву одговорност и када седим по страни и добацујем. То ми је била велика школа и горко се кајем, колико год да сам био у праву што сам то урадио. Преузми одговорност пре свега ако желиш да критикујеш. Ако ниси на то спреман, а нисам, онда немој ни да пискараш и говориш свашта по медијима.
На крају је усвојен буџет, али без присуства опозиције. Како коментаришете тај њихов потез?
- Као и све досадашње које су предузимали, а то је политичко самоубиство. Људи су апсолутни таленти да се самоуниште. Потпуно ирационалан свет који је сада додатно у паници, јер променом администрације у САД од јануара они остају без средстава и зато сада по сваку цену желе да испровоцирају неку врсту грађанског сукоба који би им можда омогућио да се без избора умувају на неку од државних функција. Наравно, од тога нема ништа и могу само да дивљају и то до мере докле их држава буде пуштала.
Опозиција оптужује да су буџет и друге тачке усвојени без представљања и јавне расправе, да грађани и не знају шта је усвојено…
- Ко их је спречавао да учествују у расправи? Могли су пуне две или три недеље да расправљају о свему што су пожелели и да укажу на све слабости буџета. Имали су пенал ситуацију где би нама вероватно било неугодно у бројним ситуацијама кад бисмо морали да бранимо нешто што је неодбрањиво. Уместо тога они су се одлучили да дивљају и сами себе су упропастили.
Недавно се догодила страшна трагедија у Новом Саду, кад је у паду надстрешнице Железничке станице у том граду живот изгубило 15 људи, а двоје тешко повређено. Поднете су оставке, приведено је више особа, међу њима и министар, јесу ли у праву они који тврде да до тога не би дошло да није било блокаде суда и тужилаштва у Новом Саду?
- Наравно да нису. Тим је горе ако се хапшење министра догодило под њиховим притиском, како се они хвале. Суштински, они само ометају истрагу, јер ово је веома осетљив предмет, мора озбиљно да се истражи ко је заиста кривично одговоран и на који начин ће се тужилаштво определити да то дело квалификује. Овде постоји одређена интенција код људи из опозиције, а то је да они, заједно с њиховим медијима, диктирају ко мора да се ухапси, у ком правцу да иде истрага, како ће изгледати оптужница и на крају каква пресуда да се донесе. То је скандалозно како се они понашају. Практично, желе да нам врате 1944. годину, кад су ослободиоци у Београду ослобађали живота и слободе и сваког у кога је уперен прст да је био наводни сарадник окупатора, без обзира на то да ли је то заиста био или није био.
Како коментаришете хапшење Горана Весића и осталих поводом трагедије у Новом Саду?
- Нема смисла да ја то коментаришем. Нисам бранилац у предмету, а све што бих рекао тумачило би се као притисак на наше вајно независно и самостално правосуђе. Хоћу да верујем да је тужилац знао шта је радио, мада, посматрајући са стране и пратећи медије, сигурно бих имао много тога да питам, али уздржаћу се од тога.
Како сте разумели Весићеву одлуку да угрози сопствено здравље штрајком глађу и жеђу?
- Као његов лични чин у борби да покаже читавој јавности колико је бесмислено то због чега га терете. Богу хвала да се то завршило и желим Горану Весићу брз опоравак.
Јесте ли се чули у међувремену с њим?
- Чуо сам се с његовим адвокатом, јер се познајемо као колеге. Упознат сам са свим и даље не бих коментарисао.
Премијер је најавио нове министре на челу министарстава која су водили Весић и Томислав Момировић. Кога бисте волели да видите на тим функцијама?
- Влада није списак жеља, нити сам ја неко ко је позван да то коментарише. Верујем у одабир господина Вучевића, на кога су се данас многи острвили. Издржаће господин Вучевић сва искушења, он је диван и верујући човек и уз Божју помоћ успеће на најбољи могући начин да преброди сва искушења која се пред њега постављају.
Реконструкција Владе је најављена за следећу годину. Која министарства би, по вама, могла бити најподложнија променама?
- Нити сам председник Владе, нити неко ко о резултатима рада министарстава има благе везе. О томе нека одлучи тренер, односно председник Владе. Верујем у његов избор и подржавам га у ономе што ради.