Тежња САД да контролишу друге државе довела је до многих глобалних проблема, укључујући бомбардовање Југославије 1999. године. То не сме да се понови, поручио је председник Државне думе Вјачеслав Володин у видео поруци учесницима међународне конференције „Дугорочне последице бомбардовања Југославије по српско друштво и формирање мултиполарног света“, која се одржава 12. новембра у Руском центру за науку и културу „Руски дом” у Београду.
“Жеља једне државе, Сједињених Америчких Држава, да има власт и хегемонију над другим државама довела је до многих проблема. Када говоримо о Југославији, сетимо се и Либије, Ирака, Авганистана и других земаља које су биле изложене агресији од стране САД. Али све је почело од Југославије, од НАТО бомбардовања мирног Београда <…> Земље, а пре свега земље Европске уније, морају да схвате да када су дозволиле бомбардовање Југославије, самим тим су дозволиле уништавање многих других некада просперитетних држава са својом самобитном културом, са својим традицијама и особеностима“, нагласио је председник Државне думе.
Вјачеслав Володин је посебан фокус ставио на значај расправе о темама, везаним за формирање мултиполарног праведног света, који се гради на принципима пријатељства, узајамног поштовања и неуплитања у питања суверених држава, те нагласио да многи проблеми који се сада јављају су резултат тога да многи договори који су настали након Дугог светског рата и у оквиру међународних институција су престали да делују.
„За нас је веома важно да дате објективну оцену догађаја од пре 25 година. Желим вам отворен разговор и изналажење ефективних решења. Морамо учинити све да се трагедија, која је задесила 1999. Југославију, а потом и друге земље, никада више не понови“, закључио је Володин, пожелевши успех учесницима конференције.
Западне земље у садашњој ситуацији у Украјини у потпуности понављају методе који су коришћени током разбијања Југославије, рекао је руски амбасадор у Србији Александар Боцан-Харченко.
Он је нагласио да је Запад раније Балкану примењивао те методе настојећи нанесе стратешки пораз Србији, а данас их користи у Украјини, „сада су поставили задатак у односу на Руску Федерацију и желе стратешки пораз Русије“.
„То је и оживљавање фашизма у Хрватској – усташког покрета, спољни јачање међунационалне мржње, која је углавном била превазиђена у СФРЈ, наметање сепаратизма, тероризма и што је најважније – гурање у страну и непоштовање Повеље УН њене целовите примене“, рекао је Боцан-Харченко.
Александар Боцан-Харченко је рекао да је бомбардовање СР Југославије веома важна тема и да у историји не смеју да постоје нејасноће када је реч о кризама и злочинима који су се дешавали.
Он је оценио да је све што је радио Запад на територији бивше Југославије била вежба за СССР.
Руски амбасадор је нагласио да “косовска криза” није решена, а да је Резолуција 1244 СБ УН формално добар документ, у којем се јасно говори о територијалној целовитости СРЈ, али да је Запад одмах почео да нарушава и Кумановски споразум и Резолуцију 1244.
Додао је да се мора извршити притисак на Приштину јер она не поштује договоре. Према мишљењу Боцан-Харченка, дијалог Београда и Приштине под покровитељством ЕУ неће довести до решења овог питања, јер је, како је навео, све усмерено на то да Београд призна тзв. Косово.
Потпредседник Владе Републике Србије Александар Вулин рекао је да, када се говори о бомбардовању 1999. године, треба напоменути и догађаје пре тог бомбародавања. Према његовим речима, НАТО је пре 1999. године бомбардовао Републику Српску и учествовао у протеривању Срба из Крајине.
Вулин је навео да су током бомбардовања 1999. године страдала и деца и да је то названо “колатерална штета”. “Бомбардована је и кинеска амбасада, а касније смо добили образложење да нису знали ког бомбардују. Свако од нас знао је где је био те ноћи 24. марта и нема те силе и политике која ће то да промени код Срба. Нема те силе која ће да натера Србе да постану део НАТО пакта”, рекао је Вулин.
Истакао је да се у Србији први пут званично помиње НАТО агресија тек после 13 година од бомбардовања, када је Александар Вучић био председник Владе и када је он то рекао приликом обележавања.
Вулин је истакао да се нада да нове генерације неће учествовати ни у једном рату и да ће живети у свету у коме ће бити успостављена нова правила која ће их чувати од рата. “Униполарни свет је злочин, злочин који смо ми Срби најбоље осетили на себи. Дугорочне последице НАТО агресије се осећају и данас”, додао је он.
Јевгениј Примаков, руководилац Федералне агенције „Россотрудничество“, је говорио о недужним жртвама које је однео злочиначки чин 1999, замоливши присутне да никад не забораве име тада мале девојчице Милице Ракић, која би сада већ стасала у младу девојку. „Западни свет је увек видео Србију и Русију као „плен“. Почетак томе стављен је успостављањем униполарног света, а имплементација је наступила 1999. године“, казао је он.
Главна грешка коју је Русија себи дозвољавала у прошлости јесте слабост, нагласио је Примаков. А главна грешка коју Русија сада понекад себи дозволи јесте што пушта Запад да њену мудрост и суздржаност тумачи као слабост, као у стара времена. Русија, међутим, више није слаба и то треба имати на уму.
У пленарној седници су такође учествовали и др Јекатерина Ентина, директор Центра за Медитеранска истраживања Високе школе за економију и руководилац пројекта за истраживање дугорочних последица бомбардовања Југославије, др Бранислав Ђорђевић, директор Института за међународну политику и привреду и Владимир Кршљанин, српски политичар и дипломата.
Међународна конференција је окупила велики број стручњака из Сирије, Ирака, Ирана, Русије, Бразила, Немачке, Канаде и Француске, а у склопу ње ће бити одржан низ радних сесија. Манифестацију су организовали Фондација председничких грантова, Фондација за подршку јавној дипломатији „Александар Горчаков“, Виша школа економије из Москве и Институт за међународну политику и привреду у Београду, уз подршку Россотрудничества и Руског дома.
[ТАСС]