– Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је данас поподне телефоном са министром спољних послова Руске Федерације Сергејем Лавровом.

„Веома добар и садржајан разговор са министром.спољних послова Руске Федерације Сергејом Лавровим“ – констатовао је Вучић на друштвеним мрежама, и набројао:

“1. Упознао сам министра Лаврова, као представника земље чланице УН, да Приштина, кршећи све акте међународног јавног права, покушава да Српској листи забрани учешће на предстојећим изборима.

2. Разговарали смо и заједнички изразили забринутост за ситуацију у БиХ и Републици Српској и сагласили се да је пуно поштовање Дејтонског мировног споразума најбољи начин за очување мира и стабилности.

3. Теме разговора биле су и најављене санкције НИС-у и договорен је састанак експерата Србије и Русије, чим америчке санкције буду обелодањене. Разговарали смо и о свим другим важним питањима наше билатералне сарадње, потврдили пријатељство између наших земаља и изнели уверење да нашим већим ангажманом можемо да подигнемо трговинску размену између Србије и Русије.“

Преносимо у целини и саопштење које је о овом разговору објавило руско Министарство спољаних послова:

«Дана 23. децембра, на иницијативу српске стране, обављен је телефонски разговор између министра спољних послова Руске Федерације Сергеја Лаврова и председника Републике Србије Александра Вучића.

Посебна пажња посвећена је решевању питања КиМ, уз уважавање фундаменталног значаја Резолуције 1244 Савета безбедности УН, и пре свега, неопходности да се обезбеди суверенитет и територијални интегритет Србије. Саговорници су подвукли неприхватљивост дугогодишњег саботирања од стране Приштине договора о стварању Заједнице српских општина. Изражен је заједнички став о неопходности заустављања непрестаног терора власти косовских Албанаца над Србима у покрајини и кршења њихових основних права.

Сергеј Лавров је потврдио више шута исказану од стране председника Русије Владимира Путина солидарност Москве са Београдом у заштити исконских права српског народа у складу са принципима међународног права.

Разговарано је о питањима билатералне сарадње, укључујући у области нафтне индустрије и другим областима од заједничког интереса. Дошло је до размене мишљења о начинима за наставак сарадње, што Запад покушава да спречи увођењем незаконитих једностраних рестриктивних мера.

Обе стране су изразиле забринутост због ситуације у Босни и Херцеговини. Потврђен је значај поштовања статуса ентитета и конститутивних народа у складу са Општим оквирним (Дејтонским) споразумом за мир у БиХ зарад стабилности у тој земљи.»

[БУДУЋНОСТ СРБИЈЕ]

[МИП РФ]