“Имали смо бројне разговоре у Бриселу, са Калас разговор је био отворен и искрен, не лак, она је инсистирала на већој усаглашености наше спољне политике пре свега на увођењу санкција Русији, на наставку дијалога и већој спремности за компромисе са Приштином, као и о убрзаном решавању случаја Бањска”, рекао је председник Вучић новинарима у Бриселу.

Председник Вучић је рекао и да јој је у складу са политиком Србије на то одговорио.

Председник Вучић изјавио је вечерас у Бриселу да је сувише дуго у политици да би мењао своја уверења под било чијим притиском, као и да неће да мења политику коју је Београд донео по питању неувођења санкција Русији.

Председник Вучић је у Бриселу, одговарајући на питање новинара да ли је услов ЕУ за отварање Кластера 3 увођење санкција Русији, казао да је за Србију важно да испуњава услове који су постављени, али да по том питању неће мењати политику.

“Да уведемо санкције Русији, сва врата су нам отворена, да уведемо санкције Русији и признамо независно Косово, може све, али нисмо заинтересовани, нећу да мењам политику коју смо донели. До сада се показало да је то била добра политика и баш ме брига ко ће за шта да ме критикује”, рекао је председник Вучић.

Додаје да је дуго у политици да би мењао своја уверења под било чијим притиском.

“И није Србија шака зоби да је свако уцењује и да било ко може да је позоба. Тако да они нека раде свој посао, ми свој посао. Нисам дошао никога ни за шта да молим, дошао сам да говорим о позицији Србије. Хоћете, хоћете, нећете, нећете. Хвала. Ми хоћемо, да ли ви хоћете, видећемо за који дан”, навео је председник Вучић.

Како је рекао, политику коју неће мењати води не због својих личних или било чијих личних интереса, већ зато што сматра да је то интерес Србије.

“До сада смо земљу водили на веома добар начин. Сагледајте резултате, а не то да ли је неко некоме симпатичан или не. Овде сви знају да је Србија друга по реду растућа економија у Европи и сви нам на томе честитају”, рекао је председник Вучић.

На Истоку и у Африци постоји много више слободе

Раније у току дана Председник Србије Александар Вучић говорио је на првој конференцији “Србија-Африка: Достојанство” у Београду. Он је истакао да смо сведоци невероватног лицемерја Запада последњих деценија у којима се светски поредак мењао брже него икада раније.

„Доминација коју је Запад остварио после прве индустријске револуције, оног тренутка када су земље са Истоку једнаком брзином као и Запад пригрлиле трећу и четврту и желе да уђу пету индустријску револуцију – дошло је до изједначавања снага у свету али и до промене свих принципа код оних који су светом управљали до тада а ту је пре свега реч о западној хемисфери“, казао је Вучић на првој конференцији “Србија-Африка: Достојанство” у Београду.

Додао је да је Запад своју моћ деценијама заснивао на два постулата.

„Прво, себе су прогласили носиоцима суштинске демократске мисли у свету, светиоником демократије и слободе коју сви треба да прате и, под два, економска доминација Запада где је главни прицип био тржишна економија. Међутим, када су у свету почеле да се догађају промене, када прва и друга индустријска револуција више нису доносиле огромну превагу на западном тасу, тог секунда је дошло до промене основних парадигми у западном свету. Тог секунда дошло је до промене основних парадигми западног света“, нагласио је Вучић.

Како је рекао, више тржишна економија не постоји и сада су главне протекционистичке мере и Запад сада гледа како таксама да заштите своје економије.

„Сада је важно заштити оно што је остало а на слободном тржишту је то немогуће“, додао је.

Вучић је рекао да и Запад, а и ми нисмо разумели да данас и на Истоку и у Африци постоји много више слободе.

„У таквим условима сарадња између нас је много важна и није заснована на принципу доминације и подјармљивања већ једнакости и братства. У таквим условима сарадња међу нама је од великог значаја“, рекао је он гостима из Африке.

На првој конференцији “Србија-Африка: Достојанство” у Београду учествују делегације из 40 афричких држава, а главне теме су тероризам, илегалне миграције и њихов утицај на економску безбедност, које су од глобалног значаја за све земље.

На скупу се обратио и директор Безбедносно-информативне агенције (БИА) Владимир Орлић који је изјавио да се нада да овај скуп означава једно јаче и снажније партнерство Србије и афричких земаља.

Подсетио је на 1. члан Универзалне декларације о људскм правима, према којем се сва људска бића рађају слободна и једнака у достојанству и правима.

“Она су обдарена разумом и савешћу, једни према другима треба да поступају у духу братства”, истакао је Орлић.

Учесницима конференције обратила се и генерална директорка Министарства за националну безбедност Гане Сена Сијав Боатенг која је истакла да није тајна да су Србија и Гана повезане пупчаном врпцом.

“Илегалне миграције често доводе до опасних путовања и експлоатације, а Африка је посебно рањива. Постоји забрињавајућа веза између илегалних миграција и тероризма, па су владе приморане да преусмере ресурсе са развојних пројеката на борбу против тероризма. Потребна је глобална солидарност. Србија игра веома важну улогу, посебно у сектору као што је образовање”, рекла је Боатенг.

[ВУЧИЋ]

[СПУТЊИК]