Џо Бајден ће за четири године навршити 82 године и вероватно неће ићи на други мандат председника. Већ је очигледно да ће Камала Харис бити његов вероватни наследник, упркос контроверзној биографији.
Не ради се о следеће четири године. Ови избори могу одлуче будућности Америке до 2032. године.
Чини се да је Џо Бајден на путу према Белој кући као 46. председник. То му је био трећи покушај, а уз то, наводно је добио највише гласова од свих кандидата у историји.
А након њега у Вашингтону бит ће потпредседница Камала Харис. Наравно, она је стварно желела да буде Џоовом месту, али њена кампања за кандидата демократске странке била је невиђена катастрофа.
Медији су открили како су се две старије особе имале велику улогу у изборима у САД и да су гурале ствар у различитим смеровима. Један је био Хуан Родригез, а други Камалина сестра Маја, доказујући да није само Трамп склон непотизму.
Маја је била једна од три главне саветнице Хилари Клинтон 2016. године.
Та кампања је била толико неуспешна, да је била описана као прави пример како се не може освојити председништво.
Не само што је недостатак фокуса био проблем, већ је недостајала и јасна политика. Осим тога, било је неодлучности треба ли максимализовати њену улогу тужитеља или не. Њујорк Тајмс известио је: „Показала се као неуједначена представница кампање која своју поруку и тактику мења без учинка.“
Иако је дивљење због тога што ће Харис разбити уобичајену праксу тиме што ће постати најстарија Афроамериканка у историји у америчкој влади и прва жена потпредседница, то доводи до важног питања. Ако не може сама водити функционалну кампању, како то да је добила позицију потпредседнице САД?
Па, прво треба узети у обзир Бајденове године. На крају свог првог мандата биће му 82 године, а увелико се предвиђа да ће тада одустати. Извори блиски њему предложили су да то учини прошле године, а Си Ен Ен-ов новинар Андерсон Купер, као и Обамин бивши директор кампање Дејвид Акселрод сматрају да је Харис главни кандидат да наследи Бајдена.
Харис је сада пројектована за преузимање функције 2024. године и остваривање поновне победе 2028. Тек је напунила 56 година, тако да њене године нису проблем. Како би иначе неко за неколико месеци напредовао од пропалог кандидата до потпредседничке позиције?
Све се у ствари ради на изградњи имиџа Харисове. Ради се о покушају копирања „оптике“ Барака Обаме. Његова супруга Мишел била је изузетно популарна и поправила је његов имиџ.
Али прави фокус требало би да буде на Емхофовом послу. Он ради за мултинационалну правничку компанију ДЛА Пипер из Вашингтона, која се такође бави лобирањем. Наводно се ради о пару мултимилионера, који уз то заузимају врло велик део естаблишмента. Емфох је сада дао отказ како би се прикључио Бајднеовом административном тиму.
Њено етничко порекло пружа преко потребну разноликост у традиционално прилично белом свету америчке политике, али она сама по себи није посебно „прогресивна.“ Левичари би могли да се изненаде кад сазнају да је за време док је била окружни државни правобраниклац у Калифорнији, стопа осуђивања за тешко казнено дело порасла са 50 посто, на 76 одсто. Истовремено је и 2004. године стопа осуђених дилера са 65 одсто, скочила на 76 одсто две године касније.
Камала Харис се свакако припрема за 47. председника Сједињених Држава.