Резултати црногорских избора обилазесвет. Страни медији оцењују да је црногорски председник Мило Ђукановић претрпео велики ударац најгорим резултатом у последњих 14 година. Многи предвиђају свргавање са власти режима који последњих 30 година стоји на челу Црне Горе.
Прелиминарни резултати парламентарних избора у Црној Гори указују на то да би прозападна странка дугогодишњег председника Мила Ђукановића могла да се бори за формирање владе, јавља Би-Би-Си и подсећа да је Демократска партија социјалиста (ДПС) на власти у Црној Гори 30 година.
Ударац за Мила
У коментару британског Јавног сервиса се наводи да резултат избора у Црној Гори, ипак, може имати неколико исхода, али је сасвим сигурно да представља ударац за Мила Ђукановића.
Иако није био кандидат, током кампање био је заштитно лице ДПС, а његова одлука да изабере битку са СПЦ поклонила је противницима шансу да изјаве да кажу имају Бога на својој страни.
Оцењује се да је уплитање Цркве можда подстакло високу излазност, а чини се да су многи бирачи послушали савет митрополита (Црногорско приморског Амфилохија) да гласају за противнике владе која је донела закон који држави омогућава да узме црквену имовину.
Констатује се да је то отворило врата могућности да, први пут у Црној Гори, о промени власти одлуче гласачке кутије. Истиче се да би та промена, након скоро 30 година, послала свету поруку о Црној Гори.
Најгори резултат ДПС води у пропаст
„Еуроњуз“ о изборима у Црној Гори извештава у тексту „Црногорска владајућа странка могла би да први пут након 30 година буде свргнута са власти“.
Прозападна Демократска партија социјалиста Црне Горе (ДПС) освојила је 35 одсто гласова на тесним парламентарним изборима, што је њен најгори резултат од када је земља стекла независност од Србије пре 14 година.
Резултати показују да је опозициона коалиција добила 32,5 одсто, што значи да је изводљиво да формира владу ако постигне консензус са друге две опозиционе странке у Црној Гори. То би значило да би ДПС први пут након 30 година изгубила контролу над балканском државом, наводи се у извештају.
Ђукановићев дебакл на помолу
И турски медији пишу о могућем дебаклу Мила Ђукановића на политичкој сцени Црне Горе. Како се наводи у извештају турске Радио-телевизије, на основу прелиминарних резултата, владајућој странци опозиција дише за врат. Додаје се да је ово најгори изборни резултат за Ђукановићеву странку од проглашења независности Црне Горе и да ће мањинске странке бити тас на ваги у постизборној комбинаторици.
У првим реаговањима на исход избора у Црној Гори, Ројтерс наводи да је изборни резултат тежак ударац за ДПС, који је на власти три деценије, као и за самог Мила Ђукановића, који од распада некадашње Југославије влада Црном Гором.
У обраћању својим присталицама, Ђукановић је, како наводе Ројтерс и АП, рекао да, са 30 мандата, ДПС остаје појединачно најјача политичка странка у парламенту и да ће са „традиционалним партнерима“ – странкама националних мањина и другим малим партијама – успети да обезбеди укупно 40 посланичких места, односно једно мање од већине.
Агенције такође преносе Ђукановићеву изјаву да ће ДПС сачекати коначно пребројавање гласова да би се видело коме ће припасти одлучујући 41. мандат, али да ће „безусловно поштовати“ исход.
Наводећи речи Здравка Кривокапића – носиоца листе коалиције „За будућност Црне Горе“ – који је, проглашавајући изборну победу, синоћ рекао да је „режим пао“, Ројтерс истиче да би просрпски оријентисана влада Црну Гору могла приближити Србији и Русији, али да се ни у том случају не очекује да Црна Гора иступи из НАТО-а или одустане од настојања за приступање ЕУ.
„Два исхода за Мила – егзил или раздор“
Црногорски председник и лидер ДПС Мило Ђукановић предуго се представљао као решење, а заправо је одавно постао главни проблем Црне Горе, оцењује немачки радио Дојче веле у оштром коментару у којем наводи да Ђукановић има избор између две опције – егзила или стварања даљег раздора у земљи.
Како се наводи, овај други сценарио би Ђукановића могао довести до судског исхода, који му се не би свидео, јер му се може десити да му суде управо они прелетачи који су до малочас по његовој вољи судили другима.
У коментару се оцењује да је Ђукановић одавно изгубио смисао за политичку реалност и да је погрешио у конфронтацији са црквом и што је потценио нарастање грађанског отпора, као и да није могао да сакрије све очигледнију корупцију и да је политизовао борбу против пандемије.
„Одговор који је верглао деценијама – кривци за све што је кусо у Црној Гори јесу у империјалном Београду – више није могао да увери већину људи“, истиче коментатор.
Оцењује се такође да се Ђукановић одавно политиком бави само да би заштитио себе, свој клан и огроман иметак и да би имао имунитет због, како се наводи, „грешне прошлости – од своје ратне улоге деведесетих, до имена у досијеима западних тужилаштва надлежних за шверц у великом стилу“.