Румунска премијерка Вјорика Данчила оптужила је западноевропске лидере да примењује двоструке аршине када критикују њену земљу због корупције и оштрих мера против антивладиних протеста.
Данчила, чија влада тренутно председава ЕУ, указује да је корупција проблем и у западној Европи, истичући да међу лидерима Уније није било повика када се француска полиција сукобила с демонстрантима из покрета „Жути прслуци“, преноси данас „Политико“.
Оцене румунске премијерке одраз су тензија између источних и западних влада у ЕУ, које су појачане протеклих година и прете да проналажење заједничког језика међу лидерима блока још више отежају, оцењује бриселски сајт.
– Румунији није дозвољено оно што је другим земљама допуштено да раде – рекла је Данчила у интервјуу „Политику“, истакавши да је реч о „двоструким стандардима“.
Romanian prime minister accuses EU of double standards https://t.co/XB0QeSfB2w
— Irina Ursu (@irinaursu) February 4, 2019
Румунска премијерка каже и да није видела да је ико дошао у Европски парламент и рекао „Желимо резолуцију о Француској“.
Румунија се протеклих месеци суочила с растућим критикама Европске комисије и Европског парламента да та источноевропска земља назадује у борби против корупције и срља ка истом нелибералном путу на каквом су већ Пољска и Мађарска.
Премијерка Румуније је, међутим, одбацила поређења њене владе с владама у Будимпешти и Варшави, које су обе на удару процедуре ЕУ због оптужби да крше основне вредности европског блока.
Таква поређења је неретко правио Ги Верхофстад, лидер либералне АЛДЕ групе у Европском парламенту, а Данчила каже да његове примедбе показују да је „он већ у кампањи“ уочи мајских избора за нови сазив ЕП.
Данчила сматра непоштеним и то што су само њена земља и Бугарска подвргнуте надзору против корупције кроз годишњи извештај ЕК.
„Видела сам позамашне случајеве корупције и у Холандији, Француској, Немачкој. Нико никада није тражио да тамо буде уведен овакав механизам“, истакла је.
Критичари, иначе, оптужују владајућу Социјалдемократску партију (ПСД) у Румунији за покушај да „прогура“ измене закона како би ослабила независност судства и помогла политичарима оптуженим за корупцију, укључујући високе званичнике ПСД као што је партијски Ливију Драгнеа.
Румунска влада је, истовремено, на удару таквих критика и код куће – од стране активиста и председника Клауса Јоханиса, бившег лидера Националне либералне партије и дугогодишњег противника ПСД који је прошле године покушао да спречи смену главног румунског тужиоца против корупције.
Ипак, међународна осуда, изгледа, највише боли, оцењује бриселски портал, уз подсећање да се Данчила у октобру сукобила у Европском парламенту у Стразбуру с првим потпредседником Европске комисије Франсом Тимермансом због владавине права у Румунији.
Месец дана касније, ЕП је усвојио резолуцију у којој се изражава забринутост због правца у ком Румунија иде кад је реч о борби против корупције, и осуђује се „насилна и несразмерна полицијска интервенција“ током масовних антивладиних протеста у августу, када је повређено на стотине људи.