Три месеца после велике и још увек помало тајанствене експлозије ракете на крајњем северу Русије, која је изазвала пораст радијације најмање шеснаест пута изнад нормалне, председник Путин потврдио да његова војска развија оружје које „нема конкуренте у свету“, преноси новинска агенција Интерфакс.
“Сама чињеница да поседујемо такве јединствене технологије је данас најважнија, поуздана гаранција мира на планети”, рекао је Путин током сусрета са породицама убијених.
Верује се да је експлозија била резултат неуспелог експерименталног тестирања хиперсоничне крстареће ракете коју покреће нуклеарно језгро.
Претходне изјаве највиших руских званичника указивале су да је у радиолошкој несрећи 8. августа, у северном лучком граду Северодвинск, учествовао ракетни мотор на течно гориво, а затим да је у проби учествовао „извор радио-изотопске пропулзије” и да је мотор, по завршеној проби, ођедном експлодирао.
Ове информације откривене су упркос почетном покушају прикривања радиоактивне природе несреће у данима након експлозије:
Русија је у августу прикрила смртоносну експлозију нуклеарног реактора током спашавања једног од нових супер-оружја Владимира Путина, крстареће ракете на нуклеарни погон под називом Скyфалл, саопштио је високи званичник Стејт департмента.
Након тога су становници почели да купују велике залихе јода, упозорени да се десило нешто велико.
„Водили су сложену, одговорну и критичну мисију“, говорио је Путин за пет научника који су погинули у експлозији, изјављујући саучешће. Најмање троје људи је повређено.
“Говоримо о најнапреднијим и неупоредивим технолошким идејама и решењима, оружју које је осмишљено тако да Русији обезбеди суверенитет и безбедност наредних деценија”, рекао је Путин.
У време када је Ројтерс навео опасно високе нивое радијације емитоване из војне испитивачке лабораторије Гринпис је цитирао податке Министарства за ванредне ситуације који показују да је ниво радијације порастао 20 пута изнад нормалног нивоа у Северодвинску, око 30 километара од Нионокса.
Довољно званичних описа експерименталног оружја је било сакупљено да аналитичари, у то време, нагађају да је у питању прототип нуклеарне крстареће ракете познате у Русији као 9М730 Буревестник, а у НАТО-у као ССЦ-X-9 Скyфалл. [Заправо, то вероватно није у питању.]
Путин је први пут представио експерименталну технологију током говора 2018. године, када је приказан развој руске одбрамбене технологије.
Главна запањујућа тврдња која се крије иза суперсоничне ракете је да она може да се креће земљом у недоглед, брзином неколико пута већом од брзине звука, на основу свог нуклеарног језгра.
Ове последње изјаве изнете у Интерфаксу пружају даљу потврду да Русија наставља да следи свој футуристички програм хиперсоничног оружја чак и након последњих великих незгода.