Министарство правде је већ почело израду нацрта новог закона! Он ће, према речима Деретићеве, између осталог, онемогућити извршитељима да продају имовину дужника будзашто, да им оптерећују две трећине примања, да зарађују милионе захваљујући сукобу интереса…
Према речима Јелене Деретић, радна група Министарства правде даноноћно ради на томе да се заустави бахаћење извршитеља.
– У току су измене Закона о извршењу и обезбеђењу. Уводимо велике новине због којих извршитељима неће бити остављено простора да крше прописе. Пре свега, ту мислимо на продају имовине дужника на лицитацији, која ће се убудуће обављати електронским путем, чиме ће све бити много чистије. Куће и станови неће се продавати по вишеструко нижим ценама. Уз то ће бити знатно смањене и тарифе и награде извршитељима, поготово тамо где су извршитељи уложили минимум рада – објашњава Деретићева.
Она каже да ће нови закон спречити извршитеље да због неколико стотина евра дуга продају читаве куће и избацују људе на улицу.
– Повреда начела сразмере спада у ред тешких дисциплинских прекршаја, за које је прописано разрешење извршитеља. Ако се то било ком дужнику догоди, нека се одмах јави Министарству правде, јер радимо наџор 12 сати дневно. Код мањих износа, од на пример неколико стотина евра, јавни извршитељ је дужан да посредује између повериоца и дужника не би ли се све решило без продаје некретнине. Може да одложи извршење или да направи споразум да се дуг враћа на рате, јер заиста нема поенте да неко остане без крова над главом због минорног дуга. И, ако неким случајем мора да дође до продаје непокретности, овај закон предвиђа да цена не сме да буде нижа од 70 одсто вредности приликом прве продаје или 50 одсто приликом друге – каже Деретићева.
Нови закон снизиће и тарифе и награде за извршитеље, које више неће моћи да буду веће од основног дуга.
– Тарифа је направљена тако да се у односу на износ одређују предујам и награда за извршитеља. Ти трошкови нису толико велики да би се дуг дуплирао, осим у неким екстремним случајевима. Паралелно са изменом закона мењамо и тарифу, и за ове две године се искристалисало колико је оправдано нешто наплатити, а колико није. Примера ради, код наплате дуга преко рачуна, извршитељ нема неког великог посла осим два клика преко НБС-а – каже Деретићева и додаје да ће извршитељима убудуће бити онемогућено да увећавају дуг каматама правдајући се да не могу да пронађу дужника:
– То се више неће догађати. Израдили смо правосудни информациони систем у коме извршитељ на клик добија информацију о адреси дужника. И нема више рока од шест месеци до годину дана, колико су могли да траже адресу дужника, него све податке могу да сазнају из своје канцеларије. Тако спречавамо злоупотребе са слањима пресуда и решења, а уз то немамо ни трошак ни проток времена.
Заштита рођака
– Нико од чланова породице, родбине или трећих лица не сме да одговара за дугове дужника. Не сме ничији новац или непокретност да се дира због туђег дуга, већ само оно што је у власништву дужника. Једини проблем који може да настане јесте када су у питању покретне ствари трећих лица који живе на истој адреси са дужником, јер извршитељ попише све ствари мислећи да су дужникове. Међутим, тада треће лице може одмах да напише приговор и достави доказ да су ствари његове – каже Јелена Деретић.
Скида се максимално половина плате
Помоћница министарке нам је рекла и да се за доспеле дугове са рачуна дужника више неће „скидати“ две трећине него половина плате.
– До сада се дужницима због доспелих дугова одбијало две трећине од зараде или пензије, осим када је реч о минималцу.- објашњава Деретићева.
Наилазимо на тешке злоупотребе
Јелена Деретић каже да је Министарство правде током наџора извршитеља наишло на тешке злоупотребе у њиховом раду
– Имали смо случај из Новог Сада, где је извршитељ због зеленашког дуга продао осам непокретности, а могао је да прода само једну и да га намири. Сам дуг је био 20.000 евра, од чега је дужник вратио пола и онда је извршитељ због преосталих 10.000 евра ставио осам станова на продају. Због тога је тај јавни извршитељ разрешен иако је суд тада рекао да је све у реду.
Други катастрофалан пример је да је извршитељ из Београда наплатио преко 900.000 динара неоснованих трошкова. Просто не могу да вам опишем шта је он све наводио као измишљене трошкове. И овде је извршитељ разрешен, иако је Комори извршитеља било све у реду. Догађа нам се да у немалом броју случајева судовима и Комори извршитеља све буде како треба, а ми нађемо изузетно велике неправилности.
Шта ће се променити у новом закону
1. Награде за извршитеље, трошкови и тарифе биће значајно умањени
2. Извршитељи ће свакодневно морати да подносе извештаје о свом раду Министарству правде
3. Неће моћи да продају имовину дужника буџашто, већ само на строго контролисаним лицитацијама, преко интернета
4. Адресе дужника имаће у централном регистру, неће више моћи да се правдају да не могу да пронађу дужнике и тако путем затезне камате увећавају њихов дуг
5. Моћи ће да примања дужника оптерете само до 50 одсто, а не до две трећине, као што је био случај
6. Строго ће се контролисати евентуални сукоби интереса извршитеља
7. Ствари трећих лица, дужникових укућана, неће моћи да се плене пре него што се трећем лицу остави могућност да уложи приговор и докаже да је имовина његова