Председник Белорусије Александар Лукашенко изјавио је да су услови за његов одлазак са власти ред и мир у земљи, без протеста и гаранција безбедности његових присталица.
„Главни услов за одлазак са власти у земљи су мир, ред, без икаквих протеста, изражавање мишљења у оквиру закона. Други услов, ако се догоди да на власти дођу други са различитим ставовима – као другу тачку ћемо забележити да са глава присталица садашњег председника не може да падне ниједна длака. Због тога сам предложио да Општебелоруски народни сабор постане уставни орган са овлашћењима. Уколико се тај заједнички договор који склопимо прекрши, сву власт ће имати Општебелоруски народни сабор“, рекао је белоруски лидер.
Како је рекао, „он је уредио земљу како је могао“ и неће је тек тако „изложити руглу“, без обзира на то да ли је он на власти или не. Лукашенко је додао да данас има „неочекивано много присталица“ и то нису само безбедносне снаге.
Према његовим речима, Општебелоруски народни сабор треба да буде стабилизатор у прелазном периоду и да има уставна овлашћења.
„Морамо имати јасну заштиту, како не би изгубили земљу. Општебелоруски народни сабор треба да буде стабилизатор, заштита за целу земљу у одређеном периоду“, појаснио је белоруски председник.
Према његовим речима, он не верује речима опозиције да желе да одрже нове председничке изборе након смене власти у земљи.
Не би било никаквих нових избора (када би опозиција дошла на власт). Јасно је ко би тиме руководио“, констатовао је Лукашенко.
Он је саопштио да ће нацрт новог Устава изнети на референдум почетком 2022. године.
„Припремићемо Устав, већ трећу верзију. Нацрт устава ће бити спреман ове године, и о њему ће се јавно расправљати током године. А почетком следеће године изнећемо га на разматрање, општенародно гласање, на референдум“, рекао је белоруски лидер.
Он је одбацио оптужбе о томе да не жели да мења Устав и подсетио је да му два претходна нацрта новог главног закона земље просто нису одговарала.
Лукашенко је додао да ће председничка овлашћења бити радикално прерасподељена.
Данас је у Белорусији почео са радом VI Општебелоруски народни сабор. У њему учествује око 2.700 људи, међу којима и 300 страних гостију.
Учесници ће сумирати резултате програма социјално-економског развоја земље за период од 2016. до 2020. године, а такође ће одредити планове за наредних пет година.