У фебруару 2024. руски председник Владимир Путин је најавио покретање специјалног кадровско-образовног програма „Време хероја“ кроз који ће војна лица, која су се истакла на бојном пољу у зони Специјалне војне операције, почети да улазе у цивилну руководећу елиту Русије

Руске елите у свом садашњем облику немају потенцијал да решавају проблеме. За супротстављање претњи која виси над земљом, а још више за изградњу модерне успешне државе, потребна је коренита промена елита, одбацивање претходног обрасца, који је морално застарео. А ову промену Путин покреће својом поруком у којој директно наводи потребу да на власт дођу нови људи, хероји Специјалне војне операције (СВО) и поштени радници.

Заправо, на иницијативу руског председника, 1. марта 2024. године, уз помоћ ветерана СВО, почела је обнова руске управљачке елите. „У Русији постоји неколико кадровских пројеката, које је иницирао лично председник Путин, укључујући такозвану „Школу гувернера“ (незванични назив Високе школе за јавну управу Руске Председничке академије за националну економију и јавну управу) и „Лидери Русије“, тако да „Време хероја“ наставља традицију школовања кадрова“, каже политиколог Павел Данилин.

Војна лица, која су се истакла на бојном пољу у зони Специјалне војне операције почела су да улазе у цивилну руководећу елиту Русије 2024. године. „Овај пројекат није краткорочан, а неопходан је нашој земљи“ – речи су којима стручњаци коментаришу прву годину програма „Време хероја“, намењеног ветеранима СВО. Како функционише овај програм и на којим позицијама завршавају његови дипломци?

Руски председник Владимир Путин је најавио покретање специјалног кадровско-образовног програма „Време хероја” током свог обраћања Думи пре годину дана, прошлог фебруара 2024. године, а пријаве за учешће су почеле да се примају 1. марта исте године, пише Андреј Резчиков за портал vz.ru.

Ову идеју председник је први пут изложио после састанка са младим учесницима Команде специјалних операција у Санкт Петербургу, нагласивши да треба да се помогне истакнутим учесницима СВО, који имају потребне компетенције да заузму руководећа места у државним предузећима и јавној управи. Председник је приметио да су реч „елита” у великој мери дискредитовали они који су 1990-их пунили џепове, док су, заправо, права елита они који служе Русији, радници и ратници који су својим поступцима доказали лојалност отаџбини.

ПРВИ ПОЛАЗНИЦИ

Током „резимирања године” крајем децембра, Путин је говорио о успесима и резултатима програма. У првом кругу било је 43.000 пријављених, од којих су одабрали 83 кандидата, јер су морали да имају административно искуство и неопходно образовање „за будуће активности на челу великих компанија или општина, читавих региона, министарстава и ресора“. Како је председник објаснио, за рад са људима мора се имати таленат и склоност, што је такође један од критеријума за избор.

Додатни пријем полазника за други круг завршава се 15.01.2025, а већ је познато да се пријавило више од 50.000 кандидата. Међу избране укључиће оне који су показали најбоље резултате у првом таласу регрутовања у пролеће 2024. године, али нису били укључени у групу од 83 изабраника. Друга група ће почети са обуком у мају 2025.

Још деведесетих година прошлог века, да подсетимо, Кристофер Лаш, амерички социолог, сковао је термин „Побуна елита”, како је и назвао своју књигу. Поента је била у следећем. Након што је офанзива маса започела 1910-их и кулминирала у Октобарску револуцију 1917, иста је почела да застаје негде на прелазу из 1960-их у 1970-те. Тада је почела контраофанзива елита, заправо – власника корпорација.

Оно што се дешава последњих година, посебно од 2019. године, средство је друштвеног рата између виших и нижих класа. То више није само побуна елита, већ прави друштвени рат против народа, укључујући и средњу класу, која је постала непотребна. Ова појава сиромашења народа добила је у науци име „патагонизација“. Наиме, Патагонија је најсиромашнији део Аргентине. Патагонизација је оно што је обећано за већи део света: сиромашење. Како то спречити?

Како год да се осећамо према модерној држави, чак и у ултракапиталистичким земљама, ипак је држава у савременом свету, бар теоријски, једина заштита малог човека пред корпорацијама. То је очигледно и у Русији, бар председнику Путину. Да би се заштитио човек – потребна је држава, потребни су људи који ће да је воле и бране. Има ли позванијих за тај посао од учесника Специјалне војне операције?

Путин је на недавно одржаном конгресу Јединствене Русије препоручио партији да посебну пажњу посвети пројекту „Време хероја“, подсећајући да се могу пријавити сви који су се истакли током СВО – и команданти и војници. „Потражња за људима јаке воље који су прошли кроз тешка искушења и спремни да преузму одговорност је изузетно велика и то је потребно земљи“, рекао је Путин. Руски председник је предложио проширење пројекта и покретање сличних програма и у регионима, тј. и на локалном нивоу.

На конгресу је председник говорио о свом емотивном сусрету са момцима који се опорављају од тешких повреда. „Један жели да учествује у програму „Време хероја“, а други каже да још није спреман, каже: „Схватам да су нам потребни људи који имају одређено искуство за јавни, државни и општински посао. Али ја га немам. Немам чак ни потребно образовање“, рекао је отворено младић „али желим да успете“.

„Потражите такве људе“, рекао је Путин. „Пронађите их, помозите им да се образују и стекну одговарајуће искуство!“ Међу одабранима за курс „Време хероја“ су: Владислав Головин – Херој Русије, командир вода 382. одвојеног батаљона, 810. посебне гардијске јединице. Заур Гурцијев – контролисао је „ваздушни део“ битака за Мариупољ и навођење ракета. Борис Дудко – Херој Русије, служио је као заменик команданта. Артјом Жога је председник Народног већа Доњецке Народне Републике, бивши командант батаљона „Спарта“. Од 2014. године борио се у Украјини заједно са сином Владимиром, који је тамо погинуо 2022. године. Сергеј Кузминчук је херој Русије и командант јуришно-десантног батаљона 155. посебне гардијске бригаде Пацифичке флоте. Нурсултан Мусагалејев је херој Русије и официр 76. гардијске ваздушно-десантне јуришне дивизије Ваздушно-десантних снага и многи други.

ВЕТЕРАНИ ИМАЈУ ПРЕДНОСТ

„Образовни програм ‘Време хероја’ је врх у погледу пажње државе према ветеранима и учесницима Специјалне војне операције“, каже Дмитриј Афанасјев, извршни директор Удружења ветерана СВО, учесник пројекта „Време хероја“. Он подсећа да је по повратку са фронта војска имала прилику да се без полагања пријемног испита уписује у разне образовне установе. То им је омогућило да побољшају своје квалификације и стекну нову професију. М „Међу онима који желе даље да студирају и желе да се докажу, постоји додатна селекција“.

СВО поручује да војска треба да извршава постављене задатке и да гледа у будућност. Многи људи већ имају, дакле, проверене природне вештине и таленте. Једна од предности војника на фронту је висок ниво владања најсавременијом технологијом и принципима управљања. „Све вештине које стекну борци су примењиве у области економије и јавне управе. Дакле, „Време хероја“ је програм који нам омогућава да бирамо људе који ће формирати нову елиту земље“, сматра Афанасјев.

Захваљујући пројекту, на власт су почели да долазе људи који су већ доказали љубав према отаџбини. „Они имају јединствено искуство. Ово је заиста наша нова елита. И разумемо са каквим жаром и жељом ће радити они који су, по налогу свог срца, ризиковали своје животе да ослободе нашу земљу од непријатеља“, додаје политиколог Никита Љаховецки. Уједно, ово је одговор на питање многих Руса где ће бити наши хероји после победе у СВО.

Када војно особље има јасан пут у каријери, то уклања многа тешка питања са дневног реда у друштву. На овај начин ће хероји СВО наставити да раде за добробит Русије.

„Пројекат ‘Време хероја’ има за циљ обнављање и унапређење оздрављене елите. То је нова ковачница кадрова. Прави хероји су они који чине подвиге на фронту и у позадини. За људе који су спремни да жртвују своје животе за отаџбину потребни су посебни конкурси и посебан систем напредовања на врху. „Потребна им је подршка“, објаснио је политиколог.

Међу запаженим кадровима који су потекли из пројекта „Време хероја“, јесте Артјом Жога, херој Доњецке Народне Републике, а председник је недавно донео одлуку да га именује за свог опуномоћеног представника у Уралском федералном округу. Ту је и Артур Орлов, ветеран СВО, који је именован за председника Управног одбора руског дечијег и омладинског покрета „Покрет првих“. Орлов је стекао борбено искуство дејстава не само у Украјини, већ и у Сирији.

Пуковник (служио у гарди), Алексеј Кондратјев, добио је мандат сенатора Курске области, Херој Русије Игор Јургин води Министарство омладине и друштвених комуникација Јакутије, а Херој Русије Владимир Сајбел постао је заменик начелника одељења за друштвени развој Руских железница. Пуковник Евгениј Чинцов је изабран за председника градске думе Нижњег Новгорода. Још 10 учесника програма добило је функције у председничкој администрацији, органима савезне и регионалне власти и државним компанијама.

Данилин је такође приметио именовање бившег градоначелника Краснодара Јевгенија Первишова за вршиоца дужности гувернера Тамбовске области. „Поред тога, постоји велики број учесника програма који се пријављују за нове конкурсе. Овај пројекат није краткорочни, он је замишљен на дужи рок, неопходан је нашој земљи“, наглашава Данилин.

Истовремено, Афанасјев је подсетио да је након победе у Великом отаџбинском рату држава уложила значајне напоре како би војници на фронту имали прилику да уче и стекну нова занимања. Иста ствар се дешава и са новом генерацијом ветерана.

РАТНО ИСКУСТВО И ЦИВИЛНИ ПРОЈЕКТИ

Стручњаци очекују да ће програм „Време хероја“ постати масовнији 2025. године. Прво, повећаће се прилив ветерана са фронта, а друго, искуство учесника СВО може бити тражено у имплементацији нових националних пројеката.

Значајну улогу у реализацији програма „Време хероја“ има Виша школа за јавну управу, која се још зове и „Школа гувернера“, а позната је по програму „Лидери Русије“.

Циљеви програма су да припреме висококвалификоване, компетентне руководиоце из редова учесника СВО за накнадни рад у државним и општинским органима, као и државним компанијама.

Програм обухвата обуку о савременим методама и технологијама управљања, тимском раду и личном развоју.

Према речима организатора конкурса „Време хероја“, након отварања првог конкурса за пријаву, у прва три сата пристигло је више од шест хиљада пријава, а прихваћено је укупно 44.327 пријава.

До 16. маја одабрано је 83 учесника, међу којима су биле четири жене, 53 подофицира, 24 млађа и два виша официра, као и три војника. Од тога, 20-оро је проглашено за Хероје Русије. Школовање траје две године.

Председник Путин је 14. јуна, приликом разговора са одабраним кандидатима за похађање курса „Време хероја“ поручио да могу да бирају где ће наставити каријеру, у грађанству или војсци.

Нешто касније, председник Доњег дома Думе, Вјачеслав Володин, потписао је документ о стажирању полазника курса „Време хероја“ у државној Думи, а представници свих парламентарних партија су, такође, дали подршку учесницима програма „Време хероја“.

Крајем новембра 2024. године, вицегувернери за унутрашњу политику добили су инструкције да креирају аналоге програма „Време хероја“ у својим регионима. Лист „Ведомости“ је известио да су слични пројекти већ почели да се појављују и у регионима, на пример, „Школа хероја“ у Самарској области. Покретање програма сличног „Времену хероја“ раније је најавио вршилац дужности гувернера Тамбовске области Јевгениј Первишов. Касније је руски председник Владимир Путин најавио потребу проширења пројекта на регионе и покретања програма сличних онима који су већ реализовани у Белгородској, Вороњешкој, Рјазанској, Самарској, Тулској области, Ставропољском крају и Ханти-Мансијском аутономном округу. Такође је позвао да се обрати пажња на праксу широке и транспарентне селекције, наводећи да се за учешће у „Времену хероја“ може пријавити свако, од обичног војника до команданта.

Програм „Време хероја“ отвара нове хоризонте за учеснике Специјалне војне операције. Усмерен је на обуку компетентних руководилаца за рад у државним и општинским органима власти, као и у државним компанијама. Програм се реализује по инструкцијама руског председника Владимира Путина. Шеф државе је у фебруару 2024. године, приликом обраћања Думи, изјавио да учеснике СВО треба сматрати новом елитом.

ЛАЖНА И ПРАВА ЕЛИТА

„Знате да је реч „елита“ на много начина дискредитовала саму себе. Они који без икаквих заслуга за друштво себе сматрају неком врстом касте са посебним правима и привилегијама, посебно мислим на оне који су претходних година пунили џепове због разних процеса у привреди 90-их – они дефинитивно нису елита. Права елита су сви који служе Русији: радници и ратници, поуздани, доказани, достојни људи који су на делу доказали своју лојалност Русији“, рекао је председник.

Према Владимиру Путину, од ових људи мора се формирати државна елита. „Такви људи сигурно неће побећи, неће нас изневерити и неће нас издати“, нагласио је шеф државе. „Они треба да заузму руководеће позиције у образовању и васпитању омладине, у јавним удружењима, у државним предузећима, у бизнису, у државној и општинској управи, на челу региона, предузећа и на крају највећих домаћих пројеката“.

Херој Русије Станислав Кочев је овако прокоментарисао своју одлуку да учествује у избору за Програм „Време хероја“: „Учесници СВО су у пракси доказали своју лојалност Русији; Људи који свакодневно ризикују своје животе за нашу земљу су истинске патриоте. Уверен сам да ће полазници који прођу селекцију за програм добити максималан износ вредног знања и вештина од ментора.“

До данас се више од 50.000 људи пријавило за учешће у програму. „Видим да су наши хероји који су учествовали и учествују у СВО спремни да наставе да активно и несебично служе својој земљи“, рекао је Алексеј Комисаров, ректор Руске Председничке академије (РАНЕПА) и члан Надзорног одбора националног пројекта „Русија – Земља могућности“. „Наравно, наш задатак је да им обезбедимо не само приступ нашим водећим образовним технологијама, већ и да им најбољи стручњаци у земљи пренесу своја искуства. Владимир Путин лично надгледа реализацију своје идеје у лето 2024. године, састао се и разговарао са учесницима програма „Време хероја“, сазнао њихово мишљење о квалитету образовања и сазнао шта би још желели да науче.

„Ја сам руски официр. Желим да будем и бићу користан својој Отаџбини. Упијаћу све што буде дато у овом програму. А дају много! – приметио је у разговору са председником Руске Федерације учесник програма, Херој Русије Владимир Сајбел, извиђач који је изгубио руку и ногу у борби током СВО.

Ако се присетимо изузетне приповетке Лазе Лазаревића: „Све ће то народ позлатити“, у ум ће се вратити срцепарајућа слика осакаћеног сина, повратника из рата, којег отац соколи да настави свој живот. Борци из ратова, нарочито они који су остали без руку и ногу, водили су тешке животе, живећи од државне помоћи или, у случају који наводи у пример Лазаревић у својој приповеци – од туђе милостиње. Руски председник Путин се бори против такве слике и несрећне војничке судбине, дајући реалне могућности чак и онима који су у рату изгубили делове тела. Даје им нови, достојанствени живот, реалне могућности образовања и запошљавања, дакле – живот достојан војника, браниоца Отаџбине и Хероја. Након завршетка образовања, они ће радити достојанствене послове, учествовати чак и у управљању државом, што је наставак њиховог честитог животног пута. Њихова жртва, дакле, није била узалудна, она ће се тек позлатити и посветити, а одбрана државе наставити, на суптилнији начин.

[ПЕЧАТ]